Od małych naukowców, przez przestrzeń kosmiczną, po dostawy energii, prognozy na przyszłość

Zeszły tydzień Ci, którzy przygotowują przyszłość, ci, którzy ją kształtują W moim artykule mówiłem o zbliżającej się konferencji w Dubaju.

W miarę zbliżania się końca roku chciałem skupić się na przewidywaniach ekspertów w swoich dziedzinach na przyszłość.

Podczas konferencji poruszano sztuczną inteligencję, zdrowie, klimat, populację, gospodarkę, transport i wiele innych tematów.

Wspólnym tematem wszystkich sektorów omawianych podczas sesji był fakt, że ulegają one transformacji pod wpływem nowych technologii.

W rzeczywistości wielokrotnie stwierdzano, że wraz z rozwojem zupełnie nowych technologii nastąpi wiele zmian paradygmatu, które szybko wyprzedzą rozwój technologiczny ostatnich 70 lat.

9-letni naukowcy zmienią świat

Chociaż przyszłość zależy od nauki, tylko 0,1 procent światowej populacji pracuje jako naukowcy lub badacze.

Innymi słowy, liczba ludzi, którzy dzisiaj realizują tę przyszłość, jest bardzo mała. Potrzebujemy więcej.

Amerykański futurysta technologiczny Williama HurleyaMówi, że jedno z rozwiązań tego problemu wyłoni się ze sztucznej inteligencji i instrukcji dla komputerów kwantowych, co zwiększy moc obliczeniową wykraczającą poza dzisiejsze superkomputery.

Na przykład po prostu poinstruuj ChatGPT, aby w ciągu kilku sekund wydrukował kod gry komputerowej „Pong”.

Kiedy pojawił się po raz pierwszy, kodowanie trwało miesiącami i mogło być wykonane tylko przez osobę znającą się na kodowaniu.

Dziś ten sam kod może wygenerować sztuczna inteligencja bez żadnej wiedzy technicznej.

W nowym świecie zamiast uczyć się języka programowania komputerowego, wystarczy znać języki techniczne.

Według Hurleya ludzkość będzie w przyszłości potrzebować tylko 4 języków; Oznacza to, że głównymi językami, które stanowią większość ludności świata, są: angielski, hiszpański, mandaryński i arabski.

Każdy, kto zna jeden z tych języków, może zlecić oprogramowaniu sztucznej inteligencji wspieranie badań i innowacji w każdej dziedzinie.

Wymagana jest kreatywność, empatia i pasja. Są to cechy, które posiada większość dzieci.

Innymi słowy, 9-latek potrafi obsługiwać sztuczną inteligencję lepiej niż dorosły.

READ  Wizyta Rektora Almy u tureckiego naukowca Aziza Sankara, laureata Nagrody Nobla!

Ludzie mogą zacząć żyć na Księżycu w ciągu 30 lat

Kolejnym tematem jest przyszłość przemysłu kosmicznego.

Wśród uczestników Jeff BezosObecni byli także przedstawiciele firmy lotniczej Blue Origin.

Główną misją firmy jest wydobywanie surowców naturalnych w kosmosie i wykorzystanie ich na Ziemi.

Rzecznik prasowy firmy George’a WeinmanaWskazał, że w ciągu 30 lat ludzie będą mogli zamieszkać na stałe na Księżycu.

Chociaż przy zastosowaniu nowych technologii napędu nuklearnego podróż na Księżyc zajmuje obecnie 4–5 dni, można to zrobić w ciągu jednego dnia; Szacuje się, że można ten czas skrócić do 1 miesiąca, natomiast dotarcie na Marsa zajmuje 9 miesięcy, co jest możliwe raz na 2 lata.

W przeciwieństwie do innych statków kosmicznych, jakie kiedykolwiek wysłano, są one zaprogramowane nie tylko do wystrzelenia, ale także do powrotu. Oznacza to, że rozpocznie się ruch dwukierunkowy, a ponieważ nie będą one wykorzystywane jednorazowo, należy spodziewać się znacznego spadku ich kosztów.

Oferowane pojazdy są projektowane w oparciu o wodór i tlen. Dzieje się tak dlatego, że jest stabilny. Paliwo może być produkowane na Księżycu dzięki potencjałowi produkcji wody z księżycowej gleby lub księżycowych mas lodowych.

Następnie oczekuje się, że kolonie zostaną założone w taki sposób, aby podstawowe potrzeby energetyczne były zaspokajane poprzez energię słoneczną i powstanie stała infrastruktura.

Zakłada się, że do lat 30. XXI wieku w kosmos, poza astronautami, będzie chciało wyruszyć kilkadziesiąt osób, a w latach 40. XXI wieku liczba ta wzrośnie do setek, a nawet tysięcy. astronautów w latach 70. XXI wieku.

Wygenerujemy energię słoneczną w kosmosie i wykorzystamy ją na Ziemi

Pomimo pewnego postępu w zakresie dotarcia w kosmos, dyskutowano także o ciekawych korzyściach, jakie dla świata może przynieść kosmos.

Europejska Agencja Kosmiczna jest aktywna Solaris Projekt ma na celu zainstalowanie elektrowni w kosmosie poprzez umieszczenie gigantycznych paneli słonecznych na satelicie.

READ  Uwaga rodzice! Ostrzeżenie od naukowców! - Wiadomości zza kulis Manisy

Elektrownie słoneczne na całym świecie mogą wytwarzać prąd tylko w ciągu dnia, ich wydajność spada przy pochmurnej pogodzie, a światło słoneczne jest pochłaniane przez atmosferę.

Kosmos nie ma żadnego z tych problemów.

Innymi słowy, energia słoneczna jest 10 razy bardziej wydajna niż w kosmosie.

Ponadto wystarczająco wysoki satelita może komunikować się ze światłem słonecznym w sposób ciągły, a nie tylko w godzinach dziennych.

Wytworzona energia jest przesyłana za pomocą mikrofal do stacji odbiorczych zwanych „rectennami”, przekształcana w energię elektryczną i dystrybuowana do sieci lokalnych.

Chociaż jest to na razie teoretyczne, eksperci są zgodni, że technologia może zadziałać.

Oczekuje się, że projekt umożliwi zapewnienie niedrogiej energii elektrycznej w Europie do 2040 r.

Czy mobilne, silikonowe szpitale są przyszłością opieki zdrowotnej?

Kolejnym tematem jest zdrowie.

Higienistka dr. Mary Lou JepsonZasugerował przyszłość, w której nowotwory, udary i choroby neurodegeneracyjne będą diagnozowane i leczone za pomocą oprogramowania, a nie leków.

Jepson powiedział, że nowe technologie laserowe pozwalają obecnie mierzyć przepływ krwi lepiej niż warte milion dolarów urządzenie MRI, wyjaśniając, że pięć lat temu laser miał wielkość pokoju, a teraz można go wykonać tak małego jak dioda.

Biorąc pod uwagę, że smartfony mają 250 tysięcy laserów, przenośne technologie diagnostyczne są skuteczniejsze niż szpitale.

Podobnie dzięki nowej technice zwanej sonifikacją możliwe jest tworzenie wzorców muzycznych, atakowanie komórek nowotworowych bez uszkadzania zdrowych tkanek lub walka z depresją poprzez powstrzymywanie nadmiernych impulsów neuronowych.

Dokonując ciągłej i dokładnej diagnozy za pomocą półprzewodników wszczepionych w nasze ciała, zmniejszą się koszty opieki zdrowotnej i zmniejszy się potrzeba operacji.

Dzięki temu ciało każdego człowieka może pełnić funkcję mobilnego szpitala.

Opracowanie i wprowadzenie leku na rynek kosztuje średnio 2 miliardy dolarów i zajmuje 10 lat. Technologie takie jak chipy i półprzewodniki mogą być produkowane masowo. W branży opieki zdrowotnej, w której możemy efektywniej wykorzystywać technologię, koszty te można zmniejszyć o połowę, ale co ważniejsze, czas rozwoju można skrócić do kilku lat lub miesięcy.

READ  W Gulu odbył się Festiwal Nauki i Sztuki BİLSEM

Dzięki temu rozwojowi nietrudno wyobrazić sobie świat, w którym usługi opieki zdrowotnej będą dalej rozwijane i demokratyzowane.

Na konferencji poruszane są dziesiątki innych tematów, o których jeszcze nie wspomniałem.

Wszystkie one dotyczą odległej przyszłości i mają ogromne znaczenie dla rozwoju ludzkości. Oni są ekscytujący.

Jednak podczas dyskusji na ten temat ciągle przychodziła mi do głowy rola naszego kraju w tych obszarach.

Koncentrowanie się na kwestiach krótkoterminowych może być w Turcji zbyt rzadkie, utrzymując w programie działania te same kwestie, których nie byliśmy w stanie rozwiązać od dziesięcioleci.

Jeśli nie nauczymy się patrzeć w perspektywie długoterminowej w krótkiej perspektywie, nasze głosy nie będą miały powodu, aby były słyszane wśród osób kształtujących przyszłość świata.

Kim jest Mehmet Onal?

Mehmet Onel urodził się w Stambule. Po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich z zakresu prawa pracował w brytyjskim parlamencie i Radzie Atlantyckiej. W następnym okresie rozpoczął pracę w branży energetycznej. Po pracy komercyjnej specjalizuje się w polityce publicznej dotyczącej transformacji energetycznej i zmian klimatycznych.

Techniczny Komitet Doradczy Unii Europejskiej ds. Zmian Klimatu. Platforma o zerowej emisjiI AngliaStowarzyszenie na rzecz Wychwytywania i Składowania WęglaUczestniczył. Brał udział w badaniach wielopaństwowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji poświęconych tematyce zmian klimatycznych.

Zawodowo uczestniczy w wizualnych badaniach polityk publicznych i przyszłości politycznej, a także zastanawia się nad najważniejszymi wydarzeniami społecznymi, zmianami socjologicznymi, czynnikami stanowiącymi egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości oraz globalnymi kwestiami geopolitycznymi. Jako ekspert sektora energetycznego mieszka w Londynie i Stambule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *