Chociaż ograniczenie zużycia paliw kopalnych będzie omawiane podczas COP28, naukowcy z UE przewidują cieplejszy rok według Investing.com.


©Reuters.

Naukowcy z UE ogłosili, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii, a średnia globalna temperatura od stycznia do listopada będzie o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia z lat 1850–1900. Według Copernicus Climate Change Service (C3S) tegoroczna temperatura pobiła poprzedni rekord ustanowiony w 2016 roku.

Dane opublikowane przez C3S pokazują, że listopad 2023 r. był jak dotąd najcieplejszym listopadem na świecie, a średnia temperatura powietrza przy powierzchni wyniosła 14,22°C. Liczba ta jest o 0,85°C wyższa od średniej z listopada 1991–2020 i o 0,32°C wyższa od poprzedniego rekordu ustanowionego w listopadzie 2020 r. Okres od września do listopada, zwany borealną jesienią, pobił rekord najgorętszego okresu na świecie, ze średnią temperaturą 15,30 stopnia Celsjusza, czyli o 0,88 stopnia Celsjusza powyżej normy.

Podkreślając znaczenie tegorocznych rekordów temperatury, zastępca dyrektora C3S Samantha Burgess powiedziała: „2023 będzie najcieplejszym rokiem w zarejestrowanej historii”, zauważając, że sześć miesięcy i dwa sezony pobiły poprzednie rekordy temperatury. Ekstremalne upały, jakie panują na całym świecie, włączając dni, w których temperatura była o 2°C wyższa od poziomu sprzed epoki przemysłowej, podkreślają obecną tendencję wzrostową temperatur w wyniku zmiany klimatu.

Dyrektor C3S Carlo Buontempo podkreślił, że bezpośredni związek między rosnącym stężeniem gazów cieplarnianych a rosnącymi temperaturami prowadzi do częstszych i intensywniejszych fal upałów i susz. Argumentował, że należy jak najszybciej osiągnąć zerową emisję netto, aby można było skutecznie zarządzać ryzykiem klimatycznym.

Do ustaleń doszło w czasie, gdy międzynarodowi przywódcy prowadzą obecnie intensywne rozmowy na szczycie COP28 w Dubaju, aby omówić możliwość po raz pierwszy zaprzestania wykorzystania węgla, ropy i gazu. Te paliwa kopalne są głównymi źródłami emisji CO2, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Opóźnienia w wysiłkach na rzecz osiągnięcia celów określonych w porozumieniu paryskim z 2015 r. jeszcze bardziej podkreślają pilną potrzebę podjęcia działań, które pozwolą utrzymać wzrost temperatury na świecie o 2 stopnie Celsjusza poniżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Przekroczenie tego limitu może mieć poważny wpływ na klimat, zdrowie i rolnictwo.

READ  Sekretne pochodzenie kontynentu amerykańskiego: pierwsi kowboje nie byli Amerykanami!

Unia Europejska aktywnie przeciwdziała zmianom klimatycznym, wdrażając ambitne polityki wśród głównych gospodarek. Unia wprowadziła przepisy mające zapewnić do 2030 r. redukcję emisji netto o 55% w porównaniu z poziomami z 1990 r., co uważa się za minimalny cel niezbędny do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

Reuters przyczynił się do powstania tego artykułu.

Artykuł powstał przy wsparciu sztucznej inteligencji, został przetłumaczony i zrecenzowany przez autora. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszymi warunkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *