Ahmed Al-Mansari, dyrektor Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na wschód od regionu Morza Śródziemnego, w swoich postach na portalu społecznościowym WHO X zauważył, że Palestyńczycy w Gazie są pozbawieni najbardziej podstawowych praw człowieka.
Manzari powiedział: „Przed niedawnymi atakami mieszkańcy Gazy mieli trudności z dostępem do placówek opieki zdrowotnej. Obecnie prawo do opieki medycznej i godnego życia, czyli podstawowe prawa człowieka, stało się prawie niemożliwe”. powiedział.
W Gazie panuje bezprecedensowy i tragiczny kryzys; Mansari zauważył, że „strefa konfliktu izraelsko-palestyńskiego” stoi w obliczu największej na świecie sytuacji kryzysowej humanitarnej, podkreślając, że ludność cywilna, pracownicy służby zdrowia i pomocy humanitarnej oraz pacjenci są narażeni na ogromne ryzyko.
Mansari powiedział, że należy przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego i przepisów wprowadzonych w celu oddzielenia istot ludzkich od innych gatunków i natychmiast powstrzymać tę katastrofę.
MTK: „Nie należy utrudniać dostępu do pomocy humanitarnej”
Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan odwiedził bramę graniczną w Rafah między Egiptem a Strefą Gazy, aby nalegać, aby nie utrudniać dotarcia pomocy humanitarnej do Gazy.
W swoim przemówieniu wideo na koncie MTK X w mediach społecznościowych Khan poruszył kwestię ograniczonej pomocy napływanej do Strefy Gazy.
„Co najważniejsze, nie należy uniemożliwiać dotarcia pomocy humanitarnej do dzieci, kobiet, mężczyzn i ludności cywilnej. Są one niewinne i przysługują im prawa na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedział Khan, zauważając, że ludność cywilna w Gazie w dalszym ciągu cierpi. powiedział.
Główny prokurator MTK stwierdził, że konieczne jest zapewnienie „przestrzegania praworządności”.
Najnowsza sytuacja w Gazie
Brygady Izz ad-Din al-Kassam, zbrojne skrzydło Hamasu, rozpoczęły kompleksowy atak na Izrael rankiem 7 października.
Armia izraelska przeprowadziła także ciężkie ataki powietrzne w Strefie Gazy.
Izraelscy urzędnicy podali, że w atakach ze Strefy Gazy zginęło 1400 Izraelczyków, w tym 311 żołnierzy, a 5132 zostało rannych.
Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Gazie liczba osób zabitych w izraelskich atakach wzrosła do 8 tys. 5, w tym 3 tys. 342 dzieci i 2 tys. 262 kobiet, a 20 tys. 242 zostało rannych.
W atakach sił izraelskich i osadników żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu zginęło 116 Palestyńczyków, a około 2000 zostało rannych.
Podczas izraelskiego bombardowania zginęło 34 dziennikarzy w Gazie i 1 dziennikarz w Libanie.
Usługi łączności stacjonarnej, komórkowej i internetowej zostały zawieszone w oblężonej Strefie Gazy z powodu intensywnych ataków izraelskich.
26 października armia izraelska rozpoczęła rozszerzanie ograniczonych operacji naziemnych i jeszcze bardziej zwiększyła liczbę nalotów.
Szpital Shifa, największa placówka zdrowotna w Gazie, w której przebywają tysiące rannych i cywilów, również stał się celem armii izraelskiej.
Kaynock: AA
„Całkowity specjalista od muzyki. Komunikator. Ewangelista kulinarny. Typowy analityk. Praktyk kawy. Gracz”.