Spał w pracy i stracił zarówno wynagrodzenie, jak i pracę

Trzej przyjaciele pracujący na maszynie CNC w fabryce w Bursie zostawili maszynę sprawną i przespali godzinę w warsztacie naprawczym. Po zgłoszeniu sytuacji kierownictwu, 3 pracowników oskarżonych o naruszenie zasad bezpieczeństwa pracy zostało zawieszonych w pracy bez odszkodowania.

Trzej pracownicy zapukali do drzwi Sądu Pracy nr 7 w Bursie i poskarżyli się na obciążenie pracą. Powiedzieli, że obsługują więcej niż jedną maszynę na raz i czasami zostawiali maszynę włączaną i wyłączaną zgodnie z instrukcją, gdy idą na kolację, podczas przerwy na herbatę lub nawet wychodzą z pracy w nocy. Biorąc pod uwagę, że nigdy nie złożono na nich żadnego doniesienia podczas pracy w miejscu pracy i nie podjęli oni żadnych działań mogących podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu; Świadkowie powoda stwierdzili, że operacja nie zakończyła się sprawiedliwie i że pracownicy obsługiwali więcej niż jedną maszynę na raz, czasami w drodze na lunch, podczas przerw na herbatę, a czasami w celu obsługi maszyny zgodnie z instrukcjami. Świadkowie pozwanego zeznali, że pracownicy opiekowali się obydwoma maszynami w czasie, gdy powód pracował w zakładzie pozwanego, nawet gdy wychodził z pracy w nocy, mając na uwadze, że nie złożono na niego żadnego zawiadomienia ani nie podjął żadnych działań; Stwierdzili, że akcja nie doprowadziła do sprawiedliwego zakończenia. sąd; Oddalono roszczenia powoda o zadośćuczynienie i przywrócenie do pracy. Podczas gdy III, IX i XII Izba Cywilna Sądu Okręgowego wydała odmienne decyzje w sprawie apelacji prawników powoda, IX Izba Cywilna Sądu Apelacyjnego uwzględniła apelację powodów.


W rozdzielczości; Ustawa nr. W art. 25 4857 wśród uzasadnionych podstaw zwolnienia przez pracodawcę wymienia się sytuację zagrażającą bezpieczeństwu pracy w zakładzie pracy pracownika, na skutek dobrowolnego lub zaniedbania wykonywania pracy. Podkreślono, że zasady bezpieczeństwa pracy to zasady, których należy przestrzegać, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Mówi się, że pracodawca ma prawo ze skutkiem natychmiastowym rozwiązać umowę o pracę z uzasadnionej przyczyny, jeżeli bezpieczeństwo pracy zostało zagrożone na skutek umyślnego zachowania pracownika lub zaniedbania obowiązków. W wyroku Sądu Najwyższego; Stwierdza się, że nie ma potrzeby ostrzegać ani przypominać pracownikowi o tej kwestii ani nie ma potrzeby wyrządzania określonych szkód.

READ  Agencja informacyjna Emirates – Minister Gospodarki: Włączenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich do BRICS otwiera znaczące możliwości wzrostu

W uchwale znalazły się następujące stwierdzenia:

„Samo zaspanie pracownika pracującego w porze nocnej nie jest uzasadnioną przyczyną zwolnienia, chyba że zostanie wydane wcześniejsze upomnienie, że zagraża to bezpieczeństwu pracy i zakłóca pracę. W takim przypadku zwolnienie bez ostrzeżenia nie może być uzasadnione. Takie zachowanie pracownika, ten akt snu może powodować zakłócenia w pracy.” bez udowadniania, że ​​powoduje tego rodzaju negatywność. Nie można przyjąć, że zwolnienie nastąpiło z uzasadnionej przyczyny. O charakterze wykonanej pracy zadecyduje to, czy czynność została wykonana jednokrotnie czy wielokrotnie, czy doszło do zagrożenia bezpieczeństwa pracy, czyli innymi słowy charakter konkretnego zdarzenia.Świadkowie oskarżonego siedzieli na ławie oskarżonych ze względu na dużą liczbę maszyn . Koszt jest wysoki, wydaje się, że konieczne jest przerwanie prac, w przeciwnym razie nie można natychmiast interweniować, mogą wystąpić poważne szkody materialne, a kierownik zespołu CNC podejmie decyzję o wstrzymaniu prac na maszynie. Możliwa jest praca na dwóch maszynach jednocześnie, nawet jeśli pracownicy posiadają wystarczające przeszkolenie, wiedzę i doświadczenie, pozostawiając maszyny pod ich kontrolą i nadzorem w godzinach pracy i nie nakazując nikomu odpoczynku lub spania w pomieszczeniu dłużej niż godzina może być przyczyną wypadków przy pracy, uszkodzeń maszyn i materiałów, biorąc pod uwagę charakter wykonywanej pracy.Zagrożenie bezpieczeństwa. Pracownika nie trzeba upominać ani przypominać o tej kwestii przed rozwiązaniem umowy o pracę, nie ma też potrzeby wyrządzania konkretnej szkody. Z podanych powodów należy postanowić, że spór powinien zostać rozstrzygnięty zgodnie z orzeczeniami III i IX Izby Cywilnej Sądu Okręgowego, które stwierdziły, że w orzecznictwie Sądów I Instancji nie było błędu. Odmówić odprawy i zgłosić roszczenia płacowe na tej podstawie, że umowa o pracę została rozwiązana z uzasadnionej przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *