Dramatyczny wzrost kosztów założenia szkoły w ciągu 4 lat

Lale Karabıyık, wiceprezes CHP i były wiceprezydent Bursy, zapytał: „Czy nasze szkoły są gotowe na edukację?” – stwierdził w pisemnym oświadczeniu. on zapytał.

„Zobaczymy, jak środowisko czeka na nasze dzieci”

Wspominając, że rok akademicki 2023–2024 rozpocznie się 11 września, Karabic powiedział: „Podobnie jak w poprzednich latach akademickich, nasze szkoły rozpoczną ten rok akademicki z wieloma wadami. Nasi uczniowie, nauczyciele i rodzice muszą mierzyć się z wieloma problemami. Choć Minister Edukacji Narodowej zapewniał, że nowy rok akademicki rozpocznie się bez problemów, sytuacja nie jest taka, jaka jest. Na przykład w naszych prowincjach, które doświadczyły trzęsienia ziemi 6 lutego, nie podjęto niezbędnych środków ostrożności. „Będziemy mieszkać razem i zobaczymy, jakie środowisko czeka nasze dzieci 11 września” – powiedział.

„Nadchodzą trudne dni dla naszych rodziców ze względu na inflację”

„Z drugiej strony edukacja jest jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kryzysem gospodarczym” – stwierdził Karajak, kontynuując swoje słowa: „Osiągnięcie szkoły oznacza kontynuowanie życia szkolnego zgodnie z oczekiwaniami, przygotowanie się do następnego dnia po szkole i ponoszenie wysokich kosztów wszystkich rodzin. Ten wzrost kosztów oznacza, że ​​rodzice, którzy wysyłają dzieci do szkół prywatnych lub rodzice, którzy chcą je wysłać, chodzą do szkół rządowych. Niezależnie od tego, czy są to szkoły prywatne, czy rządowe, z powodu inflacji nasi rodzice stoją w obliczu bardzo trudnych czasów.

Karabiyk udostępniła także badania dotyczące rzeczywistych cen 137 produktów na rynku, aby ujawnić ekonomiczny koszt założenia szkoły w ciągu ostatnich 4 lat. Wśród statystyk przedstawionych w ich badaniu; Wskazując, że nie ma obowiązkowych datków na rzecz szkoły, pieniędzy zbieranych na zorganizowanie zajęć i kieszonkowych, które rodzice dają swoim dzieciom, Karajak powiedział: „Jeśli dodamy te tzw. obowiązkowe datki, powstają wydatki szkoły. Szczególnie duże obciążenie dla rodzin o niskich i średnich dochodach.”

READ  Dzień kończy się wzrostami na giełdach – wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

wzrosła liczba

Karabiyk kontynuował swoje słowa, podając statystyki:

* „Koszty rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej w porównaniu do 2019 r.; w 2022 r. 285,26 proc., a w 2023 r. 654,36 proc. Koszty rozpoczęcia szkoły podstawowej w porównaniu do 2019 r.; Wzrosła o 316 proc. w 2022 r. i 493,8 proc. w 2023 r. Koszt rozpoczęcia nauki w szkole średniej w porównaniu do 2019 r.; Wzrósł do 304,1 proc. w 2022 r. i 450,5 proc. w 2023 r. Koszt rozpoczęcia nauki w szkole średniej w porównaniu do 2019 r.; w 2022 r. 286,8 proc., a w 2023 r. 486,4 proc. Jak co roku nasze szkoły rozpoczynają rok akademicki z wieloma niedociągnięciami. Oprócz niepełnosprawności fizycznej nadal występują niedociągnięcia personelu sprzątającego i ochrony.

„Luka nauczycieli zostanie ponownie wypełniona dzięki wynagradzanemu systemowi nauczania”

* Brak stałych asystentów i wyznaczonych opiekunów. Potrzebnych jest około 63 tys. pracowników ochrony i 105 tys. pracowników sanitarnych. Nie powołano wystarczającej liczby nauczycieli. Biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku akademickim zatrudniono ponad 90 000 nauczycieli, oczywiste jest, że jeśli nie zostanie zatrudnionych co najmniej 100 000 nauczycieli, studenci pozostaną bez nauczycieli, a studenci bez nauczycieli. 45 tys. nominacji, biorąc pod uwagę tych, którzy przeszli na emeryturę i odeszli z systemu, połowa nauczycieli jest niepotrzebna. Dlatego też podejmowane będą wysiłki mające na celu uzupełnienie braków kadrowych poprzez płatny system edukacji.

„Minimalna płaca nauczyciela powinna być powyżej granicy ubóstwa”

* Z drugiej strony kadra akademicka boryka się z poważnymi problemami finansowymi. 25-letni nauczyciel zarabia 25 154 lirów. Z tego powodu zasiłek edukacyjny powinien być wypłacany co najmniej jako pensja, a minimalna pensja nauczyciela powinna przekraczać granicę ubóstwa.

„Budżet szkół musi zostać zrealizowany”

* Do czasu opracowania budżetu szkoły pieniądze zbierane są od rodziców. Ponieważ koszty założenia szkoły tak bardzo rosną, jedynym sposobem na zmniejszenie obciążeń finansowych rodziców jest utworzenie budżetów szkolnych.

READ  Inflacja usług nadal stanowi zagrożenie dla światowej gospodarki

„500 TL do wysłania na ucznia”

* W ramach edukacji obowiązkowej w szkołach rządowych kształci się formalnie 15 189 878 uczniów. Budżet MEB wynosi 435 miliardów lirów. Na początku każdego roku akademickiego do szkół należy przesłać budżet w wysokości co najmniej 500 lirów na ucznia w celu przygotowania edukacyjnego. Wysłanie 500 lirów na studenta oznaczałoby wykorzystanie jedynie 7,5 miliarda lirów (1,72 procent) budżetu MEB.

„Środkami odciętymi z budżetu nie da się nawet oczyścić szkół”

* Poprzedni Minister Edukacji Narodowej powiedział, że budżet został przesłany do szkół. Jednakże budżet przekazywany jest szkołom ponadgimnazjalnym jedynie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a pokrywane są jedynie koszty energii elektrycznej, wody i ogrzewania szkół podstawowych i średnich. W tym roku część budżetu została przeznaczona na szkoły podstawowe i gimnazja. Jednak kwota 4500 lirów wysłana do szkoły, do której uczęszcza 1000 uczniów, była daleka od zaspokojenia potrzeb. Szkoły liczące 1000 uczniów potrzebują co najmniej 5-6 osób sprzątających. Biorąc pod uwagę, że szkoły te płacą miesięcznie około 80 tys. lirów za zaledwie 6 osób sprzątających, nie da się nawet sprzątać szkół ze środków kierowanych z budżetu centralnego.

„Funkcjonariusz powinien wydawać połowę swojej pensji na wydatki szkolne”

* Koszty utrzymania znalazły odzwierciedlenie w przedmiotach używanych przez studentów, przy czym we wszystkich pozycjach nastąpił znaczny wzrost w porównaniu z latami poprzednimi. Rodzina zarabiająca minimalnie musi wydawać ponad miesięczną pensję na rozpoczęcie nauki dziecka w szkole podstawowej, a pracownik otrzymujący niskie wynagrodzenie musi wydawać połowę swojej pensji na wydatki szkolne.

„Szkoły przekształciły się w instytucje edukacyjne, które odzwierciedlały wszelkie nierówności w społeczeństwie”

* W związku z tym, zgodnie z art. 42 Konstytucji, edukacja podstawowa jest bezpłatna i równa dla wszystkich naszych obywateli. Z tego powodu rząd musi zadbać o to, aby nasze dzieci uczyły się na równych warunkach. Koszty edukacji rodziców pokazują, że w szkołach publicznych nie da się tego osiągnąć. Z tego powodu nasze szkoły stały się instytucjami odzwierciedlającymi wszelkie nierówności społeczne.

READ  Najważniejszym punktem porządku obrad w Davos jest „Zaufanie” – wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Data wydania: 20:38, 28 sierpnia 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *