Naukowcy wzmocnili beton o 30 procent dzięki zużytym fusom z kawy! Więc jak?

Jednocześnie w tym samym asortymencie produkujemy około 10 miliardów kilogramów zużytych fusów kawowych; W Australii RMIT Zespół badawczy na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych odkrył, że fusy z kawy można stosować jako substytut krzemionki w procesie produkcji betonu, zapewniając znacznie silniejsze wiązanie chemiczne niż piasek w odpowiednich ilościach.

Główny autor badania, dr Rajeev Raichand z RMIT School of Engineering, stwierdził w niedawnym raporcie: „Utylizacja odpadów organicznych stanowi wyzwanie dla środowiska, ponieważ uwalnia duże ilości gazów cieplarnianych, w tym metanu i dwutlenku węgla. Zmień”. powiedział. W samej Australii każdego roku produkuje się 75 milionów kilogramów zużytych fusów kawowych, z których większość ląduje na wysypiskach śmieci – mówi.

Dr. Raichand wyjaśnił, że fusów kawowych nie można mieszać na surowo ze standardowym betonem, ponieważ nie łączą się one z innymi materiałami ze względu na zawartość substancji organicznych. Aby jeszcze bardziej skonsolidować podłogi, zespół podjął próbę pirolizy materiału w temperaturze 350 i 500 stopni Celsjusza, a następnie zastępując standardowe mieszanki betonowe piaskiem w stężeniu 5, 10, 15 i 20 procent (objętościowo).

Jak wynika z badania zespołu opublikowanego we wrześniowym numerze czasopisma Journal of Cleaner Production, zespół stwierdził, że temperatura 350 stopni to idealna temperatura, powodująca „29,3-procentowy wzrost wytrzymałości na ściskanie betonu zmieszanego z biowęglem kawowym”. „Oprócz redukcji emisji i tworzenia mocniejszego betonu zmniejszamy także wpływ ciągłego wydobycia zasobów naturalnych, takich jak piasek” – powiedział Raichand. powiedział.

„Sektor betonowy może wnieść znaczący wkład w recykling odpadów organicznych, takich jak zużyta kawa” – stwierdziła współautorka badania, dr Shannon Kilmartin-Lynch, prorektor ds. badań podoktorskich w RMIT. on dodał. „Nasze badania są na wczesnym etapie, ale te ekscytujące odkrycia oferują innowacyjny sposób na radykalne zmniejszenie ilości odpadów organicznych trafiających na składowiska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *