1300-letni grobowiec budzi podziw naukowców

Zawartość 1300-letniego grobowca odkopanego w Chinach wprawiła naukowców w zakłopotanie. Badacze nie spodziewali się znaleźć muralu przedstawiającego blondynkę na ścianach grobowca dynastii Tang.

Archeolodzy odkryli mały grobowiec na wzgórzu w pobliżu Taiyuan, stolicy prowincji Shaanxi w północnych Chinach. Chociaż Instytut Archeologii Prowincji Shaanxi dokonał odkrycia w 2018 r., jego treść została opublikowana dopiero niedawno.

Według raportu oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua grobowiec został zbudowany w czasach dynastii Tang, która rządziła w latach 618-907.

Jak wynika z nagrobka, właściciel tego miejsca zmarł w 736 roku. Mężczyzna, prawdopodobnie zmarł w wieku 63 lat, został pochowany wraz z żoną, która zmarła w tym samym roku.

Pokryte malowidłami ściennymi wszędzie z wyjątkiem podłogi, rysunki w budynku przedstawiają ludzi wykonujących codzienne zadania.

Chińscy archeolodzy odróżniają te prace od innych rysunków z tego samego okresu mocnymi konturami, prostym cieniowaniem i dwuwymiarowymi projektami.

Większość malowideł przedstawia męża i żonę leżącą w grobie.

Najciekawszy z rysunków pokrywających ściany grobowca przedstawia kobietę trzymającą w dłoni pudełko, a za nią blondyna.

Trzy konie i wielbłąd stoją obok mężczyzny trzymającego bicz. Badacze uważają, że ten „zachodni” wizerunek jest przejawem komunikacji z innymi krajami poprzez Jedwabny Szlak.

Doktor z Wydziału Historii Uniwersytetu Western Michigan, który nie brał udziału w badaniu. Victor Chiang mówi:

„Sądząc po rysach twarzy i stylu ubioru, jest to„ mieszkaniec Zachodu ”, być może Sogdianin z Azji Środkowej”.

Lud Sogdów zamieszkujący tereny dzisiejszego Tadżykistanu i Uzbekistanu działał na szlakach handlowych Jedwabnego Szlaku.

Rysunki dzielące kopułowy dach mauzoleum na 4 części różnią się nieco od pozostałych prac. Na jednym z tych obrazów smok przedstawia jakieś stworzenie.

Inne prace przedstawiają ludzi uznawanych za właścicieli grobowca, rąbiących drewno, niosących makaron ryżowy czy noszących wodę. Zmarły w wieku 63 lat mężczyzna podchodzi do węża widocznego na zdjęciu.

READ  Ilic Recenzja Komitetu Naukowego: Nie ma innego przykładu na świecie

Na niektórych pracach widać tylko drzewa, kwiaty i góry.

Dr. Chiang zauważa, że ​​wiele malowideł ściennych przedstawia „nigdy wcześniej nie widziane” przedstawienie codziennych spraw z czasów dynastii Tang.

Odatv.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *