Warren Buffett komunikuje się z zespołem Bidena w sprawie kryzysu bankowego

(Bloomberg) – Warren Buffett z Berkshire Hathaway Inc. kontaktował się w ostatnich dniach z wyższymi urzędnikami w administracji prezydenta Joe Bidena, gdy rozwija się regionalny kryzys bankowy.

Najczęściej czytane z Bloomberga

W ciągu ostatniego tygodnia odbyło się kilka rozmów między zespołem Bidena a Buffettem, według osób zaznajomionych ze sprawą, które prosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ informacje są prywatne. Wezwania mogły koncentrować się na inwestycjach Buffetta w regionalny sektor bankowy w USA w taki czy inny sposób, ale miliarder zaoferował szczegółowe porady i wskazówki dotyczące obecnych zawirowań.

Buffett ma długą historię pomagania bankom w trudnej sytuacji, wykorzystując swój kultowy status inwestycyjny i pozyskując fundusze, aby przywrócić zaufanie do firm w trudnej sytuacji. Bank of America Corp. otrzymał zastrzyk kapitałowy od Buffetta w 2011 r. po tym, jak jego akcje spadły w wyniku strat związanych z kredytami hipotecznymi typu subprime. Lehman Brothers Holdings Inc. W 2008 roku Buffett przekazał Goldman Sachs Group Inc. koło ratunkowe w wysokości 5 miliardów dolarów, aby wesprzeć bank po jego upadku.

Przedstawiciele Berkshire Hathaway i Białego Domu nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz. Przedstawiciele Departamentu Skarbu USA odmówili komentarza.

W zeszły weekend amerykańskie organy regulacyjne ujawniły nadzwyczajne środki, aby uspokoić klientów, obiecując pełną wypłatę nieubezpieczonych depozytów w upadających bankach. Akcje banków regionalnych nadal spadały w tym tygodniu z powodu obaw przed zarażeniem.

Zespół Bidena, obawiając się politycznej reakcji, zaczął organizować zabezpieczenia, które nie wymagają bezpośrednich wydatków rządowych od podatników, w tym działań Rezerwy Federalnej. Główne amerykańskie banki w tym tygodniu dobrowolnie zdeponowały 30 miliardów dolarów, aby ustabilizować First Republic Bank, co organy regulacyjne określiły jako „bardzo mile widziane”. Jakakolwiek inwestycja lub interwencja ze strony Buffetta lub innych osób kontynuowałaby ten scenariusz, zapobiegając kryzysowi bez bezpośredniego dofinansowania.

READ  Biden przeklina reportera Fox News, gdy pyta o inflację

–Z pomocą Maxa Reissa i Catherine Doherty.

(Aktualizacje ze szczegółami rozmów w drugiej kolumnie).

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *