W 2023 r. ujawniono 19 wyborów: czy sztuczna inteligencja może wpływać na wybory? – Wiadomości techniczne z ostatniej chwili

Czy sztuczna inteligencja może wpływać na preferencje polityczne wyborców i odgrywać rolę w decydowaniu o losach kraju?

Naukowcy z Instytutu Alana Turinga w Anglii dyskutowali o wpływie sztucznej inteligencji na politykę.

Badania wykazały, że sztuczna inteligencja i towarzysząca jej technologia deepfake, która tworzy fałszywe obrazy, mogą wpływać na wyniki wyborów.
Jednak efekt ten jest nadal ograniczony.

Z badania wynika, że ​​tylko w 19 ze 112 wyborów krajowych, które odbyły się od 2023 r., przeprowadzono interwencję sztucznej inteligencji.

„To za mało, żeby wpłynąć na sondaże”

Sam Stockwell, badacz z Instytutu Alana Turinga, powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby te interwencje miały wpływ na wyniki przy urnach wyborczych.

Stockwell mówi: „Obecnie istnieją obawy dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na wybory i manipulacji, jakich może dokonać. Na szczęście w ramach naszych badań nie zaobserwowaliśmy jak dotąd żadnej interwencji, która mogłaby mieć wpływ na wyniki urny wyborczej”. powiedział.

Sandra Wachter z Uniwersytetu Oksfordzkiego zwróciła uwagę, że technologia znacznie pomogła w zrozumieniu człowieka: „Algorytmy mogą dowiedzieć się, co lubisz, a czego nie, na podstawie twoich działań w Internecie. Dzięki temu otrzymujesz dostosowane treści. Uczy się tego od ciebie” – powiedział.

„Deepfake stwarza ryzyko”

Rich Turner, właściciel firmy zajmującej się bezpieczeństwem technologii, twierdzi, że łatwość tworzenia fałszywych obrazów i dźwięków za pomocą deepfakes stanowi zagrożenie również dla ludzkości.

Turner powiedział: „Aby sfałszować mój głos, po prostu przeczytałem wiadomość z gazety. Innymi słowy, każdy może stworzyć w Internecie film lub małe nagranie dźwiękowe normalnej osoby. Nie da się tego odróżnić od rzeczywistości” – mówi Turner. cokolwiek chce, i nadal to powiedziawszy, można to zrobić również w przypadku wideo, choć jest to trochę trudne.

Filmy Deepfake wywołały debatę w Indiach

READ  Do 70% na Apple, Samsung, JBL i wiele innych marek dzięki wydarzeniu ClickMeLive TechnoNight

Podczas wyborów powszechnych w Indiach w całym kraju krążyły fałszywe filmy przedstawiające popularnych aktorów krytykujących premiera Narendrę Modiego.

Aby zapobiec takim sytuacjom, sugeruje się wprowadzenie mechanizmów odróżniających treści autentyczne od treści tworzonych przy użyciu sztucznej inteligencji. Jednakże obecnie nie istnieje taki mechanizm.

UE zatwierdza ustawę o sztucznej inteligencji

Jeden z najważniejszych kroków w zakresie regulacji sztucznej inteligencji podjęła w ubiegłym roku Unia Europejska. Unia zatwierdza pierwszą na świecie ustawę o sztucznej inteligencji

Zgodnie z prawem, które ma wejść w życie w przyszłym roku, systemy sztucznej inteligencji będą regulowane w oparciu o podejście oparte na ryzyku w oparciu o ich potencjał wyrządzania szkody społeczeństwu.

Bardziej rygorystyczne zasady zostaną nałożone na systemy sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka. Zostaną określone jasne kryteria odróżniające sztuczną inteligencję od prostych systemów oprogramowania.

Należy zapewnić, aby sztuczna inteligencja w żadnym przypadku nie miała wpływu na zdolność Państw Członkowskich w zakresie bezpieczeństwa narodowego ani na żaden system dedykowany tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *