Twitter Elona Muska blokuje kilku wybitnych dziennikarzy bez wyjaśnienia


Nowy Jork
CNN

Twitter w czwartkowy wieczór zablokował konta kilku znanych dziennikarzy z czołowych serwisów informacyjnych bez wyjaśnienia, co oznacza znaczącą próbę nowego właściciela Elona Muska, aby sprawować swoją jednostronną władzę nad platformą.

Konta Doniego O’Sullivana z CNN, Ryana Macka z The New York Times, Drew Harwella z The Washington Post i innych dziennikarzy, którzy agresywnie relacjonowali Muska w ostatnich tygodniach, zostały nagle trwale zawieszone. Konto postępowego niezależnego dziennikarza Aarona Rupera również zostało zablokowane.

Ani Musk, ani Twitter nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz w czwartek wieczorem. Scena nie wyjaśniła dokładnie, dlaczego dziennikarze zostali wyrzuceni ze sceny.

Zakazy wywołały wiele pytań o przyszłość miejsca, określanego mianem Cyfrowego Rynku. To poważnie podważyło zaangażowanie Muska w wolność słowa.

Musk wielokrotnie powtarzał, że chce zezwolić na wszelkie legalne rozmowy na scenie; W kwietniu, tego samego dnia, w którym ogłosił, że kupuje Twittera, napisał na Twitterze: „Mam nadzieję, że nawet moi najgorsi krytycy pozostaną na Twitterze, bo na tym polega wolność słowa”.

„Elon twierdzi, że jest orędownikiem wolności słowa i zakazuje dziennikarzom korzystania z ich prawa do wolności słowa. Myślę, że stawia to pod znakiem zapytania jego zaangażowanie” – powiedział Harwell w rozmowie z CNN. Rooper powiedział również „nic” z Twittera na temat zakazu.

Rzeczniczka CNN powiedziała, że ​​firma poprosiła Twittera o wyjaśnienie i że „ponownie oceni nasze relacje na podstawie tej odpowiedzi”.

„Prowokacyjne i nieuzasadnione zawieszenie kilku reporterów, w tym Tony’ego O’Sullivana z CNN, jest niepokojące, ale nie zaskakujące. Rosnąca niestabilność i zmienność Twittera powinna być niezwykle niepokojąca dla każdego, kto korzysta z Twittera” – powiedział rzecznik.

Rzecznik New York Times nazwał masowe zakazy „wątpliwymi i niefortunnymi”, dodając: „Ani Times, ani Ryan nie otrzymali wyjaśnienia, dlaczego tak się stało. Mamy nadzieję, że wszystkie konta dziennikarzy zostały przywrócone, a Twitter dostarczy zadowalające wyjaśnienie tego działania”.

READ  Chodź I-95

Zawieszenia nastąpiły po tym, jak Twitter zawiesił w czwartek konto wschodzącego konkurenta Mastodona.

Konto Mastodon napisało wcześniej na Twitterze, że ludzie mogą śledzić @ElonJet, konto śledzące prywatny odrzutowiec Muska na swojej stronie, po tym, jak miliarder zablokował @ElonJet na Twitterze w środę.

Ten tweet mógł naruszyć zasady Twittera. W swoim dążeniu do usunięcia Twittera z @ElonJet, Musk wprowadził nowe zasady, które blokują konta śledzące lokalizację ludzi na żywo.

Musk zapobiegł połączeniu konta z takimi informacjami, tak jak zrobił to Mustone, łącząc konto ze swoją witryną.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Musk przywrócił poprzednie naruszenia zasad Twittera i przestał egzekwować zasady witryny zabraniające dezinformacji Covid-19.

Wielu dziennikarzy zbanowanych w czwartek obejmowało zakaz konta Mastodon i podkreślało sprzeczność w samozwańczej misji Muska polegającej na promowaniu wolności słowa.

„Wolność słowa oznacza, że ​​drugi najbogatszy człowiek na świecie grozi podjęciem kroków prawnych za udostępnienie publicznie dostępnych danych, które nie podobają się 20-letniemu studentowi” – ​​napisał Harwell na Twitterze, zanim jego konto zostało usunięte, odnosząc się do Jacka Sweeneya. Student college’u prowadzący @ElonJet.

O’Sullivan z CNN również opisał tę historię, przeprowadzając wywiad ze Sweeneyem i jej babcią na ten temat.

„Myślę, że jest to bardzo ważne ze względu na efekt mrożący, jaki może to mieć na niezależnych dziennikarzy, niezależnych dziennikarzy na całym świecie, zwłaszcza tych zajmujących się innymi firmami Elona Muska, takimi jak Tesla i SpaceX” – powiedział O’Sullivan CNN w czwartek po zawieszeniu jego konta.

Gdy pojawił się gniew z powodu zawieszenia konta, niektórzy użytkownicy Twittera zgłosili, że strona zaczęła przeszkadzać, gdy próbowali opublikować linki do własnych profili w alternatywnych sieciach społecznościowych, w tym Mastodon.

Doniesienia te zostały potwierdzone w czwartek wieczorem przez reportera CNN, któremu uniemożliwiono udostępnienie adresu URL profilu Mastodona i otrzymał automatyczny komunikat o błędzie informujący, że Twitter lub jego partnerzy zidentyfikowali witrynę jako „potencjalnie szkodliwą”.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.