Tureccy naukowcy w światowej literaturze o metodzie pomiaru poziomu COVID i potencjalnych epidemii.

Dwóch naukowców z University of Hacettepe weszło do światowej literatury, opracowując metodę zwaną „długością fali epidemiologicznej”, która może mierzyć poziom potencjalnych epidemii na całym świecie, a konkretnie COVID-19.

Według ustaleń obliczonych przy użyciu nowej metodologii, krajami o najpoważniejszych ogniskach COVID-19 w 2020 r. były odpowiednio Stany Zjednoczone, Włochy i Niemcy, podczas gdy Turcja zajęła 7. miejsce wśród krajów OECD.

Tevfik Bult, doktorant na wydziale zarządzania zdrowiem Uniwersytetu Hacettepe, ekspert ds. przemysłu i technologii w Ministerstwie Przemysłu i Technologii oraz profesor kierownik Departamentu Polityki Zdrowotnej i Ekonomii na wydziale zarządzania zdrowiem Uniwersytetu Hacettepe. Dr. Top Mehmeta System długości fali, opracowany przez Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego, jest oficjalnym czasopismem naukowym Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego i jest publikowany od 1888 roku. Zdrowie publiczne Opublikowane i ogłoszone światu naukowemu.

Artykuł naukowy autorstwa tureckich naukowców jest dostępny pod adresem https://doi.org/10.1016/j.puhe.2023.05.013 doi. To czasopismo, o kodzie akademickim SSCI, należy do kategorii Q1 w dziedzinie zdrowia publicznego.

Dzięki tej metodzie można obliczyć zasięg infekcji, zwłaszcza Covid-19. W modelu długości fali długość fali pokazała zakres i zasięg infekcji. Wyniki badań wykazały, że im większa długość fali, tym większy wpływ i skala epidemii.

Prace prowadzono na najnowszej wersji metody Wavelength, której pierwszą wersję opracował w 2020 roku Devfig Bult.

Stopień infekcji mierzono za pomocą nowych dodatkowych zmiennych

Szczegółowe informacje o nowej metodzie zawiera artykuł tureckich naukowców.

W związku z tym dane takie jak „współczynnik śmiertelności”, „częstość występowania” i „zapadalność”, główne wskaźniki epidemiologiczne epidemii, dają wyobrażenie o rozprzestrzenianiu się epidemii, ale nie dostarczają informacji o jej wielkości i zasięgu . Powszechna choroba zakaźna. Na przykład, jeśli śmiertelność w dwóch krajach jest taka sama w różnych okresach, można powiedzieć, że śmiertelność w obu krajach była równa, ale nie daje to wyobrażenia o zasięgu i wpływie epidemii.

READ  Naukowcy znaleźli sposób na smaczniejszą kawę

Model długości fali został zaprojektowany, aby przezwyciężyć ten problem.

Chociaż „długość fali” opracowana do pomiaru poziomu epidemii miała być prostsza niż tradycyjne metody, model został rozszerzony o dodatkowe zmienne, takie jak „czas od pierwszego przypadku”, „rozwój społeczny”, „gęstość zaludnienia”. Nie używany w pierwszym wydaniu.

Dzięki tym cechom model długości fali zwrócił uwagę jako projekt, który może skutecznie i łatwo ujawnić aktualny stan epidemii.

Skala rozprzestrzeniania się Covid-19 w poszczególnych krajach

W badaniu oszacowano epidemiologiczną długość fali epidemii w kontekście krajów OECD na podstawie skumulowanych potwierdzonych przypadków COVID-19.

Zgodnie z ustaleniami uzyskanymi dzięki nowej metodzie opracowanej przez tureckich naukowców, krajem o największej długości fali epidemiologicznej wśród krajów OECD w okresach 2020, 2021 i 2022 są Stany Zjednoczone i najniższa Australia. W 2022 r. Turcja zajęła 7. miejsce wśród krajów członkowskich OECD pod względem długości fali.

W 2020 roku, kiedy COVID-19 rozprzestrzenił się na świecie, Stany Zjednoczone były najbardziej dotkniętym krajem, podczas gdy Australia miała najniższy wskaźnik infekcji, a drugim i trzecim najbardziej zakażonym krajem były Włochy i Niemcy. .

Wyniki trzech krajów o najwyższych długościach fal były wyższe niż średnia OECD. W 2020 roku liczba krajów poniżej średniej OECD wyniosła 15. Z kolei Türkiye pod względem wielkości epidemii plasuje się na 7. miejscu wśród krajów OECD.

Patrząc na długości fal krajów członkowskich OECD w 2021 r., trzy kraje o najwyższych długościach fal to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja, a trzy kraje o najniższych długościach fal to odpowiednio Australia, Nowa Zelandia i Islandia.

2022 dane o epidemiach

Wśród krajów członkowskich OECD trzy kraje o największej liczbie infekcji w 2022 r. to odpowiednio Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja, a trzy kraje o najniższej to Australia, Islandia i Kanada.

Liczba krajów z wynikami poniżej średniej OECD wyniosła 17, a liczba krajów powyżej średniej 20. Porównując średnią długość fali OECD w poszczególnych latach, rok o najwyższej długości fali został określony na rok 2022.

READ  Alarmujący raport klimatyczny z ekspedycji naukowej na Antarktydę: niezwykły wzrost lodowców

Ameryka jest krajem o największej długości fali wszechczasów

Kiedy wyniki modelu długości fali są oceniane według krajów, krajem członkowskim OECD o największej wielkości epidemii we wszystkich okresach są Stany Zjednoczone. Wynika to z niezdolności rządu centralnego do reagowania na Covid-19 i rozdrobnionego charakteru krajowego systemu opieki zdrowotnej.

Z drugiej strony Australia została zarejestrowana jako kraj członkowski OECD o najniższej zachorowalności we wszystkich okresach. Jednym z głównych powodów jest to, że Australia ma najniższą gęstość zaludnienia na kilometr spośród krajów członkowskich OECD, zgodnie z systemem długości fali.

Ponadto zwrócono uwagę na wpływ dobrze skoordynowanej polityki publicznej, wytycznych i praktyk rządowych na poziomie krajowym na ograniczanie długości fal podczas pandemii w Australii.

Nowa metoda ma rzucić światło na przyszłe badania nad chorobami zakaźnymi, w szczególności Covid-19. Dzięki epidemiologicznemu modelowi długości fal dzienne i skumulowane długości fal są ujawniane od daty pierwszego przypadku COVID-19 w kraju lub regionie, a proces epidemii jest praktycznie śledzony. W ten sposób podkreślono, że decydenci mogą podejmować szybkie i pewne decyzje, lepiej zarządzając rozwojem procesu epidemicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *