Turcja i Grecja łączą siły: lekcja „historii” dla Wielkiej Brytanii

Zeynep Boz, najwyższa turecka urzędniczka ds. zwalczania handlu ludźmi, powiedziała, że ​​nie ma dowodów na to, że osmański rozkaz zezwalał lordowi Elginowi na usunięcie posągów z Partenonu w Atenach. Szefowa wydziału ds. zwalczania handlu ludźmi w Ministerstwie Kultury i Turystyki Zeynep Boz złożyła takie oświadczenie podczas spotkania Międzyrządowego Komitetu UNESCO ds. Wspierania Zwrotu Dóbr Kultury, które odbyło się w czerwcu w Paryżu. Firma Bose wydała to oświadczenie w odpowiedzi na twierdzenie brytyjskiego przedstawiciela, że ​​książę Elgin legalnie nabył marmury w okresie osmańskim. Odpowiadając na pytania brytyjskiej agencji Associated Press w tej sprawie, Bose powiedział: „Zamilknięcie jest równoznaczne z uznaniem brytyjskiego twierdzenia. Musiałem powiedzieć: «Nie znamy takiego dokumentu»”.

Prace te wykonywał będąc ambasadorem

Posągi zostały tak nazwane, ponieważ zostały przetransportowane z Aten do Londynu w latach 1801–1812 przez szkockiego lorda Elgina Thomasa Bruce’a, który był wówczas ambasadorem Wielkiej Brytanii w Imperium Osmańskim. Wykopaliska wątpliwych antyków itp. Według zapisów lord Elgin zapłacił z własnej kieszeni około 4 milionów dolarów (według dzisiejszych pieniędzy). Od czasu ich przejęcia przez Wielką Brytanię w 1816 roku są wystawiane w Galerii Duane w British Museum, które zostało zbudowane specjalnie dla tych dzieł. Kwestia ich własności w dalszym ciągu powoduje problemy między Anglią a Grecją.

Grecy złożyli podziękowania

Ilena Stamatoudi, profesor prawa w zakresie dziedzictwa kulturowego, doradzająca greckiemu rządowi, nazwała turecką interwencję „bardzo pozytywnym wydarzeniem”. W oświadczeniu dla greckiej stacji Skai TV rzecznik British Museum powiedział: „Muzeum Brytyjskie jest świadome silnego pragnienia Grecji, aby zwrócić Atenom posągi Partenonu. Rozumiemy i szanujemy głębokie uczucia w tej kwestii”.

*Marmury Elgina (znane również jako Marmury Partenonu) to zbiorcza nazwa starożytnych greckich marmurowych posągów, napisów i elementów architektonicznych, które dawniej były częścią ateńskiego Akropolu, a obecnie znajdują się w British Museum w Londynie.

READ  Odpowiedź Celine Sigerci dla jej obserwatora, który skomentował jej post: Czy jesteś zazdrosny?

Źródło: Magazyn Apollo

Odatv.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *