Tesla rozszerza obniżki cen na USA i Europę, aby zwiększyć popyt

  • Tesla obniża ceny nawet o 20% w USA i Europie
  • Inflacja kosztów stałych za niemieckimi cięciami – rzeczniczka
  • Giełdy spadają w handlu przedsesyjnym w USA
  • Ruch ten następuje po obniżkach cen w Azji w zeszłym tygodniu
  • Niektóre modele kwalifikują się teraz do amerykańskich kredytów i francuskich dotacji

13 stycznia (Reuters) – Tesla (TSLA.O) Obniżyła ceny swoich pojazdów elektrycznych nawet o 20% w USA i Europie, rozszerzając strategię agresywnych rabatów po brakujących szacunkach Wall Street dotyczących dostaw w 2022 roku.

Ruch, który spowodował spadek akcji Tesli o 4,5% w przedrynkowych transakcjach w USA, nastąpił po tym, jak dyrektor generalny Elon Musk ostrzegł, że perspektywa recesji i wyższych stóp procentowych obniży ceny, aby utrzymać wzrost wolumenu kosztem zysków.

Niższe ceny na kluczowych rynkach Tesli oznaczają odwrócenie strategii producenta samochodów na lata 2021 i 2022, kiedy to zamówienia na nowe pojazdy przewyższyły podaż. Musk przyznał, że ceny były „nieprzyjemnie wysokie” w zeszłym roku i mogą zaszkodzić popytowi.

Stała inflacja cen była również czynnikiem obniżającym ceny, a rzeczniczka Tesli w Niemczech potwierdziła obniżki cen na jej czołowym rynku europejskim.

Do późnego czwartku obniżki cen amerykańskich światowych bestsellerów, sedana Model 3 i crossovera SUV Model Y, wahały się od 6% do 20%, jak pokazały obliczenia Reutera.

Podstawowa wersja modelu Y kosztuje teraz 52 990 USD, w porównaniu z 65 990 USD wcześniej.

Oznacza to, że federalna ulga podatkowa w wysokości do 7500 USD weszła w życie na początku stycznia dla kilku modeli pojazdów elektrycznych.

Poniżej tabela obniżek cen modeli w Niemczech i USA:

Grafika Reuters Grafika Reuters

Tesla obniżyła ceny swojego luksusowego crossovera SUV Model X i sedana Model S w USA.

W Niemczech obniżył ceny Modelu 3 i Modelu Y o około 1% do prawie 17%, w zależności od konfiguracji. Obniżyła też ceny w Austrii, Szwajcarii i Francji.

Dla długodystansowych nabywców Modelu Y nowa cena Tesli to 31% zniżki w połączeniu z dotacją amerykańską. Ponadto posunięcie Tesli rozszerzyło gamę pojazdów, aby zakwalifikować się do ulgi podatkowej administracyjnej Biden.

READ  Setki osób ewakuowano po wybuchu pożaru w slumsach obok eleganckiej dzielnicy Gangnam w Seulu

Przed obniżką ceny pięciomiejscowa wersja Modelu Y nie kwalifikowała się do tego kredytu, co Musk nazwał „pomieszanym”. Po obniżce cen kwalifikowana będzie długodystansowa wersja Modelu Y.

Te cięcia sprawią, że samochody elektryczne będą dostępne dla osób, które wcześniej były wyceniane poza rynkiem.

We Francji klienci kupujący Model 3 za 44 990 euro (48 773 USD) otrzymają teraz dodatkową obniżkę cen dzięki rządowej dotacji w wysokości 5000 euro. 47 000 na plan EV.

Krawędzie objętości VS

Nowy model Tesli 3 jest pokazywany w centrum dostaw ostatniego dnia trzeciego kwartału firmy w San Diego w Kalifornii, 30 września 2019 r. REUTERS/Mike Blake

„To powinno naprawdę zwiększyć wolumeny w 2023 (Tesli)”, powiedział inwestor Tesli, Gary Black, uparty w stosunku do firmy i jej perspektyw w związku z niedawnym gwałtownym spadkiem cen akcji, powiedział w tweecie. „To właściwy ruch”.

Akcje były nadal niższe w obrocie przedsesyjnym w USA, a inwestorzy obawiali się, że ruch ten może obniżyć marże zderzaka, zwłaszcza w obliczu nasilającej się konkurencji.

„Tesla jest wyjątkiem, ponieważ liczba samochodów, które faktycznie sprzedaje, wciąż zaskakuje. Ale pod koniec dnia wszyscy inni dostawcy sprzedają ogólnie więcej samochodów”, mówi prezes Michael Hewson. Analityk rynkowy w CMC w Wielkiej Brytanii.

Niektórzy użytkownicy internetowych forów fanów Tesli skarżyli się, że obniżki cen są niekorzystne dla tych, którzy niedawno kupili ich pojazdy, pozostawiając je z niższą wartością używaną.

„Wyłożenie 10 000 euro w ten sposób – z pewnością sprawia, że ​​czujesz, że zapłaciłeś za dużo” – napisał jeden z użytkowników na forum „Tesla Drivers and Friends”.

W Chinach właściciele protestowali pod centrami dostawczymi, domagając się odszkodowania po tym, jak Tesla obniżyła ceny o 6-13,5% w zeszłym tygodniu.

Przed cięciami zapasy Tesli w USA, śledzone przez modele, które jej strona internetowa pokazuje jako łatwo dostępne, rosły. Ceny używanych modeli Tesli również spadły, zwiększając presję na zastąpienie nowych cen samochodów.

READ  Marcowe szaleństwo: Gonzaga znów odpada jako faworyt

W 2021 r. Stany Zjednoczone i Chiny łącznie będą odpowiadały za 75% sprzedaży Tesli, chociaż zwiększa sprzedaż w Europie, gdzie zwiększa produkcję w swoim zakładzie w Berlinie.

Grafika Reutera

Kierownictwo sprzedaży

Tesla w zeszłym tygodniu obniżyła ceny w Chinach i na innych rynkach azjatyckich, w swoim pierwszym dużym ruchu polegającym na zatrudnieniu Toma Zhu, dyrektora generalnego na Chiny i Azję, do nadzorowania produkcji i sprzedaży w USA.

Analitycy stwierdzili, że chińskie obniżki cen zwiększą popyt i wywrą presję na rywali, w tym BYD. (002594.SZ)Po tym, co może stać się wojną cenową na największym jednolitym rynku pojazdów elektrycznych.

Model 3 Tesli był najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym w Niemczech w zeszłym miesiącu, a następnie Model Y Volkswagena. (VOWG_p.DE) Wszystkie elektryczne Id.4. Volkswagen niedawno podniósł cenę swojego podstawowego modelu ID.3, zrównując go z obecnie przecenionym Modelem 3.

Tesla przegapiła szacunki Wall Street dotyczące dostaw w czwartym kwartale. Całoroczny wzrost dostaw wynosi 40% – znacznie poniżej własnej prognozy Muska na poziomie 50%.

Akcje Tesli pod presją

(1 USD = 0,9224 euro)

Reportaż Zhang Yana w Szanghaju, Hyunjoo Jina w Seulu, Victorii Waltersee w Berlinie; Dodatkowe raporty Bansari Mayura Kamdara w Bangalore; Kevin Grolicki w Singapurze i Josephine Mason w Londynie; Montaż autorstwa Lincolna Feast, Kennetha Maxwella, Marka Pottera i Alexandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.