Szwedzcy naukowcy mogą tworzyć historię odzieży

Naukowcy z Linköping University w Szwecji opracowali plaster, który ujawnia wczesne oznaki potencjalnej infekcji bez zakłócania procesu gojenia. Jeśli badania przyniosą oczekiwane rezultaty, opatrunki służące do oczyszczania i dezynfekcji otwartych ran odejdą w niepamięć. Oczekuje się, że artykuł opublikowany w Materials Today Bio otworzy nowe możliwości w leczeniu otwartych ran skóry.

Styl ubierania się zwiększa ryzyko infekcji

Nasza skóra to duża i złożona struktura, która całkowicie otacza nasze ciało. Rana na ludzkiej skórze zakłóca jej normalne funkcjonowanie, a gojenie uszkodzonego obszaru może zająć dużo czasu. Otwarte rany są niezwykle bolesne dla pacjenta, aw najgorszym przypadku mogą doprowadzić do śmierci, jeśli nie zostaną odpowiednio leczone. Ponadto trudno gojące się rany stanowią połowę kosztów leczenia ambulatoryjnego, stanowiąc duże obciążenie dla zdrowia publicznego i gospodarki. W tradycyjnym opatrywaniu ran rutyna jest zmieniana mniej więcej raz na dwa dni. Aby sprawdzić, czy rana nie jest zakażona, opiekunowie powinni zdjąć opatrunek i ocenić na podstawie ogólnego wyglądu i testów. Jest to bolesny proces, który opóźnia gojenie się rany, ponieważ skorupa jest wielokrotnie pękana. Ponadto ryzyko infekcji wzrasta z każdym otwarciem rany.

Jeśli rana jest zainfekowana, taśma na ranę zmieni kolor

Naukowcom z Linköping University w Szwecji, wraz z kolegami z uniwersytetów w Örebro i Lüle, udało się opracować plaster wykonany z nanocelulozy, który może ujawnić wczesne oznaki infekcji bez zakłócania procesu gojenia. Plaster wykonany jest z ciasno upakowanej nanocelulozy, która zapobiega przedostawaniu się bakterii i innych mikroorganizmów do rany. Materiał zastosowany w konstrukcji taśmy umożliwia również przepuszczanie płynów i gazów, które są ważne dla gojenia się ran. Oryginalny pomysł polega na tym, że po nałożeniu systemu bandażowego rana pozostaje otwarta przez cały proces gojenia. Ponieważ jeśli rana zostanie zakażona, zmieni się kolor taśmy i zwiększy się szansa na wczesną interwencję.

READ  Do literatury wprowadzono gatunek Nilamani odkryty w dolinie Munjur

Infekcję można zdiagnozować bez ropy, bólu i zaczerwienienia

Obecnie wartość pH niezajętych ran określa się na około 5,5. Kiedy pojawia się infekcja, rana staje się coraz bardziej zasadowa, a wartość pH wzrasta do 8 i więcej. Dzieje się tak, ponieważ bakterie w ranie dostosowują swoje środowisko do optymalnego środowiska wzrostu. Dzięki opracowanej nowej metodzie możliwe jest szybkie zmierzenie wysokiej wartości pH, która może wystąpić w ranie. W ten sposób infekcję można wykryć znacznie wcześniej niż najczęstsze objawy infekcji: wskaźniki ropy, bólu i zaczerwienienia.

„Otwieramy drzwi do nowego systemu”

Naukowcy z Linköping University twierdzą, że użyli barwnika, który zmienia kolor z żółtego na niebieski, gdy wartość pH przekracza 7, więc plaster wskazuje na wysokie pH. Zbadano materiał krzemionkowy z porami o wielkości zaledwie kilku nanometrów, aby barwnik można było nakładać bezpośrednio na plaster. Materiał krzemionkowy można następnie włączyć do materiału opatrunkowego bez poświęcania nanocelulozy. W rezultacie plaster zmienia kolor na niebieski, gdy rana zostaje zainfekowana. Daniel Ailey, profesor na Wydziale Biofizyki i Bioinżynierii Uniwersytetu w Linköping, powiedział w wywiadzie: „Dla pacjentów z niegojącymi się ranami ekscytujące jest natychmiastowe sprawdzenie, czy rana się zagoiła bez zdejmowania opatrunku. Otwieramy drzwi do nową metodę, która będzie skuteczniejsza w leczeniu i pozytywnie wpłynie na proces gojenia. Nowe plastry W ten sposób możemy również ograniczyć niepotrzebne stosowanie antybiotyków”. On mówił.

Tradycyjny styl ubioru

Proces czyszczenia rany w regularnych odstępach czasu w celu dezynfekcji każdej rany nazywa się opatrunkiem. Sposób opatrywania może się różnić w zależności od stanu i ukształtowania rany. Nie do każdej rany stosuje się ten sam opatrunek. Zaleca się, aby ostre i ciężkie obrażenia były wykonywane przez pracowników służby zdrowia w wysoce sterylnym środowisku. Podczas opatrywania należy zachować ostrożność, aby uniknąć zakażenia rany. Opatrunki są powszechnie stosowane do tamowania krwawienia z ran, oczyszczania wysięku z obszaru rany i ochrony rany przed infekcją.

READ  Nauka zaskakuje każdego dnia: energię można wytworzyć z ludzkich łez

Furkan Göktürk Yılmaz/ www.gazeteilkkitap.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *