Strata rynkowa Adani zmniejsza się do 100 miliardów dolarów, ponieważ wyprzedaż akcji przeraża inwestorów

  • Porażka rynkowa pogłębia się w przypadku akcji indyjskiego potentata Adaniego
  • Od czasu publikacji raportu firma Adani Enterprises straciła na wartości 26 miliardów dolarów
  • Jesień po tym, jak Adani wycofała sprzedaż akcji, inwestorzy zatrząsli się
  • Analitycy twierdzą, że na rynku indyjskim panuje kryzys zaufania

NEW DELHI/MUMBAI, 2 lutego (Reuters) – Straty rynkowe w Adani Group przekroczyły w czwartek 100 miliardów dolarów, dzień po tym, jak jej spółka macierzysta zrezygnowała z oferty akcji o wartości 2,5 miliarda dolarów, podsycając obawy o ich potencjalny wpływ systemowy.

Wycofanie Adani Enterprises (ADEL.NS) Sprzedaż akcji oznacza dramatyczne niepowodzenie dla założyciela Gautama Adaniego, miliardera, który porzucił szkołę, a którego majątek gwałtownie wzrósł w ostatnich latach, ale spadł tydzień po tym, jak Hindenburg z siedzibą w USA, zajmujący się krótką sprzedażą, opublikował krytyczny raport badawczy.

Posunięcie miliardera, by wstrzymać sprzedaż akcji, odbiło się szerokim echem na rynkach, polityce i biznesie. Akcje Adani spadły, gdy opozycyjni prawodawcy wezwali do szerszego dochodzenia, a bank centralny przystąpił do sprawdzania ekspozycji banków.

Tymczasem Citigroup (CN) Dział majątkowy zaprzestał udzielania swoim klientom pożyczek zabezpieczających pod zastaw papierów wartościowych Grupy Adani.

Adani nawiązał współpracę z firmami zagranicznymi, takimi jak francuski Total Energies (TTEF.PA) Przyciągając inwestorów, takich jak International Holding Company z Abu Dhabi, kontynuował swoją globalną ekspansję we wszystkim, od portów po sektor energetyczny.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

W szokującym posunięciu w środę, Adani wstrzymał sprzedaż akcji, podsycany krytyką Hindenburga, że ​​akcje zostały w pełni subskrybowane dzień wcześniej.

„Adani mógł wywołać kryzys zaufania do indyjskich akcji, co może mieć szersze implikacje rynkowe” – powiedział Ibek Oskardeskaya, starszy analityk rynku w Swisscote Bank.

Akcje Adani Enterprises spadły w czwartek o 27% i zamknęły się na najniższym poziomie od marca 2022 r.

READ  Urzędnicy amerykańscy nakazują Nvidii wstrzymanie sprzedaży najlepszych chipów AI do Chin

Inne spółki z grupy również straciły 10% w Adani Total Gas (ADAG.NS)Adani Zielona Energia (ADNA.NS) i Transmisja Adani (ADAI.NS)natomiast Adani Porty i Specjalna Strefa Ekonomiczna (APSE.NS) Zmniejszone o prawie 7%.

Od raportu Hindenburga z 24 stycznia spółki grupy straciły prawie połowę swojej całkowitej wartości rynkowej. Adani Enterprises — określane jako inkubator biznesów Adani — straciło 26 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej.

Adani, który spadł na 16. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata Forbesa, nie jest już najbogatszym człowiekiem Azji, a jego majątek netto spadł do prawie 64,6 miliardów dolarów w ciągu tygodnia.

60-latek był trzeci na liście za miliarderami Elonem Muskiem i Bernardem Arnoldem.

Rywal Reliance Industries Mukesha Ambaniego (RELI.NS) Teraz najbogatszy człowiek w Azji.

Grafika Reutera
Indyjski miliarder Gautam Adani przemawia do delegatów podczas bengalskiego światowego szczytu biznesowego 20 kwietnia 2022 r. w Kalkucie w Indiach. REUTERS/Rubak D Choudhury

Szerokie obawy

Spadające ceny akcji i obligacji Adani wzbudziły obawy co do potencjalnego szerszego wpływu na indyjski system finansowy.

Bank centralny Indii zwrócił się do lokalnych banków o szczegóły ich powiązań z Grupą Adani, poinformowały w czwartek Reuters źródła rządowe i bankowe.

CLSA szacuje, że około 40% z 24,5 miliardów dolarów pożyczek Grupy Adani w roku podatkowym do marca 2022 r. należy do indyjskich banków.

Dolarowe obligacje wyemitowane przez spółki Adani Group zwiększyły w czwartek straty wraz z banknotami Adani Green Energy Ltd. (ADNA.NS) spadła do bardzo niskiego poziomu.

„Widzimy, że rynek traci zaufanie do tego, jak mierzyć spadki, i chociaż będą krótkie odbicia pokrycia, spodziewamy się, że więcej prywatnych banków (zmniejszyć lub zredukować marżę) zaryzykuje więcej spadków bazowych” – powiedziała Monica. Hsiao jest dyrektorem inwestycyjnym funduszu dłużnego Triada Capital z siedzibą w Hongkongu.

W New Delhi opozycyjne MLA złożyły w parlamencie zawiadomienie, prosząc o dyskusję na temat raportu dotyczącego krótkiej sprzedaży.

Partia kongresowa wezwała do zwołania wspólnej komisji parlamentarnej lub rozprawy kontrolnej Sądu Najwyższego, a niektórzy posłowie podnieśli hasła przeciwko Adani, która została odroczona na jeden dzień.

READ  National Signature Day 2021: Ogłoszenia na żywo, ranking rekrutacji do futbolu uniwersyteckiego, początkowy okres podpisywania, zajęcia

Adani kontra Hindenburg

Dane Dealogic pokazały, że Adani dokona przejęć o wartości 13,8 miliarda dolarów w 2022 roku, co jest rekordowym wynikiem i ponad dwukrotnie większym niż w poprzednim roku.

Anulowana zbiórka pieniędzy była znacząca dla Adani, która powiedziała, że ​​1,33 miliarda dolarów zostanie wykorzystanych na sfinansowanie projektów zielonego wodoru, lotnisk i dróg ekspresowych typu greenfield, a 508 milionów dolarów na spłatę zadłużenia w niektórych jednostkach.

Raport Hindenburga zarzucał niewłaściwe wykorzystanie zagranicznych rajów podatkowych i manipulację akcjami przez Grupę Adani. Wzbudziło to obawy o wysokie zadłużenie i wyceny siedmiu notowanych na giełdzie spółek Adani.

Grupa Adani zaprzeczyła zarzutom, twierdząc, że zarzut oszustwa giełdowego „nie ma podstaw” i wynika z nieznajomości indyjskiego prawa. Powiedział, że zawsze dokonywał niezbędnych ujawnień regulacyjnych.

We wtorek Adani udało się pozyskać zapisy na sprzedaż akcji, mimo że cena akcji była niższa od ceny ofertowej emisji. Maybank Securities i Abu Dhabi Investment Authority złożyły ofertę na kluczową część emisji, a inwestycje zostaną teraz spłacone przez Adani.

Późno w środę założyciel grupy powiedział, że wycofuje się ze sprzedaży w świetle spadającej ceny akcji i powiedział, że „nie byłoby moralnie słuszne”, gdyby jego grupa kontynuowała to.

Reportaż autorstwa Chrisa Thomasa, Nallura Sethuramana, Tanvi Mehty, Iry Dugala, Aftaba Ahmeda, Sumeeta Chatterjee, Anshuman Taka, Samara Jen i Bansari Mayura Kamdara; Montaż: Muralikumar Anantharaman, Jason Neely i Alexander Smith

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *