Skład planetoidy Bennu zaskoczył naukowców


Strona główna / Popularnonauka


NASA wysłała statek kosmiczny na asteroidę Bennu z misją OSIRIS-REx. Sonda kosmiczna podczas udanej operacji zebrała fragmenty asteroidy Bennu. Jednak niedawno dostarczył tę paczkę ładunku na Błękitną Planetę. Sonda kontynuowała swoją nową misję. Świat naukowy z niecierpliwością czeka na zbadanie próbek asteroidy Bennu. Oto szczegóły…

Kolekcja z planetoidy Bennu z misją OSIRIS-REx zaskakuje świat nauki!

NASA przywiozła na naszą planetę paczkę z asteroidy Bennu w ramach udanej misji na początku tego roku. Następnie przyszedł czas na trudniejsze zadanie. Otwieranie przychodzącego ładunku nie jest tak proste, jak się wydaje. Wreszcie naukowcy zaczęli analizować tę kolekcję. Wstępna analiza próbek asteroidy Bennu ujawniła kilka interesujących wyników. Ustaliliśmy już, że Bennu jest bogate w węgiel i wodę. Jednak nowa analiza próbek wystarczyła, aby zmylić naukowców.

Naukowcy pracujący nad nowymi próbkami z Bennu byli zaskoczeni ilością magnezu, sodu i fosforanów wykrytą w kawałkach pobranych z Bennu. Jest to rzadki związek występujący w meteorytach. Nadal nie są w stanie uzyskać dostępu do serca materii w komorze zwrotnej próbek OSIRIS-REx.




Nie ma nikogo z mięśniami? NASA nadal nie może otworzyć pudełka od Bennu!

Do naszej planety dotarły fragmenty asteroidy Bennu. Badając próbki znajdujące się w środku, rzucają one światło na tajemnice wszechświata. Oczywiście, jeśli NASA zdoła je odblokować

Naukowcy z NASA pracują teraz nad odkręceniem ostatniej ze śrubek przykrywających tę część pudełka. Projektuje specjalny śrubokręt, który umożliwia dostęp do pełnego zakresu okazów Bennu zebranych wiele lat temu. Na razie naukowcy analizują pozostałe elementy w pudełku. Tak naprawdę największą skałę zebraną w Bennu można znaleźć poza pudełkiem. Dlatego naukowcom udało się zbadać skałę o długości 3,5 cm.

W rzeczywistości ta konkretna skała faktycznie zakłóciła mechanizm zbierania statku kosmicznego, gdy została wchłonięta. Ta duża skała ma ciemny kolor, prawie czarny. Ma również niebieski połysk. Naukowcy twierdzą, że jest bardzo podobny do skał znalezionych na powierzchni asteroidy.

READ  Burze słoneczne mogą powodować wypadki kolejowe

Inne fragmenty przechwycone przez sondę są jaśniejsze. To nieco zdezorientowało naukowców, którzy próbowali je zbadać. Do tej pory astronomom i obserwatorom udało się skatalogować ponad 1000 okazów Bennu. Dodatkowo badacze wzięli pod uwagę tylko te, które miały rozmiar co najmniej pół milimetra. Ponownie zagadka asteroidy Bennu pozostaje nierozwiązana. Badania trwają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *