Rynki światowe rozpoczęły tydzień pozytywnie – wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Choć obawy inflacyjne na całym świecie w dalszym ciągu wywierają wpływ na ceny, niepewność co do nadchodzących działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) będzie skłaniać inwestorów do zachowania ostrożności.

Choć rynki pieniężne wyceniają, że Fed dwukrotnie w tym roku obniży stopy procentowe, zarówno ostrożne komunikaty ze strony urzędników banku centralnego, jak i sygnały z danych makroekonomicznych z USA rodzą pytania, czy przyszła polityka banku pozostanie w programie obrad.

Oczekuje się, że opublikowane w tym tygodniu dane z raportu o zatrudnieniu w USA ujawnią ostatnie zacieśnienie rynku pracy, jednak wysokie zatrudnienie w kraju jest postrzegane jako czynnik komplikujący walkę banku centralnego z inflacją. . Bank centralny chce, aby bezrobocie wzrosło, choć skromnie, z historycznie niskich poziomów i osłabiło wsparcie inflacyjne ze strony ciasnego rynku pracy.

Z tych powodów oczekuje się, że dane z tegotygodniowego raportu o zatrudnieniu, w szczególności dane o zatrudnieniu poza rolnictwem, wpłyną na kierunek rynków, podczas gdy inwestorzy skupiają się na ustnych wskazówkach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella.

Rentowność 10-letnich obligacji USA wzrosła w piątek o około 10 punktów bazowych do 4,39 procent, w porównaniu z 4,40 procent w pierwszym dniu notowań w tygodniu.

Indeks dolara spadł o 0,2 procent do 105,6, przedłużając swoją tendencję spadkową trzeci dzień handlowy z rzędu, a cena uncji złota dla kupujących wyniosła 2323 dolarów, 0,2 procent poniżej poprzedniego zamknięcia.

Ropa Brent, która w ostatni dzień handlowy w zeszłym tygodniu spadła o 0,4% po cenie 84,9 USD za baryłkę, jest obecnie notowana po cenie 85,2 USD, co oznacza wzrost o 0,4% w porównaniu z poprzednim zamknięciem.

Na giełdzie nowojorskiej Nasdaq spadł w piątek o 0,71 proc., S&P 500 o 0,41 proc., a Dow Jones stracił 0,12 proc. Kontrakty terminowe na indeksy w USA rozpoczęły nowy tydzień pozytywnie.

Pomimo negatywnej tendencji na europejskich giełdach z wyjątkiem Niemiec, które miały miejsce w piątek, oczekiwania wysunęły się na pierwszy plan, nawet gdy skrajnie prawicowa partia zwiększyła liczbę głosów i w weekend zwyciężyła w pierwszej turze prawyborów we Francji. Osiągnięcie zdecydowanej większości może wymagać współpracy z partiami centrowymi lub lewicowymi w drugiej turze.

READ  Czy jesteśmy jak Argentyna: spirala stóp procentowych w gospodarce... - Ekonomia

Analitycy stwierdzili, że otoczenie sprzyja kontraktom terminowym na indeksy w Europie po pozytywnym początku tygodnia, dodając, że raporty prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde z dalszej części tygodnia mogą zwiększyć zmienność na rynkach.

W centrum uwagi znajdują się dzisiejsze dane dotyczące indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w Niemczech oraz indeksu menedżerów zakupów w przemyśle (PMI), a także dane o inflacji, które zostaną opublikowane w dalszej części tygodnia w strefie euro. Analitycy twierdzą, że inwestorzy twierdzą, że dwie obniżki stóp procentowych dokonane przez bank w tym roku będą miały wpływ na ceny na rynkach pieniężnych.

Z drugiej strony, para EUR/USD wzrosła dziś o 0,4 procent do 1,0760, przyjmując trend wzrostowy trzeci dzień handlowy z rzędu. W ciągu dnia saldo wzrosło do 1,0762 i stanowiło najwyższy poziom od dwóch tygodni.

W piątek indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii spadł o 0,19 proc., indeks CAC 40 we Francji o 0,68 proc., indeks MIB 30 we Włoszech o 0,10 proc., zaś indeks DAX 40 w Niemczech wzrósł o 0,14 proc. Kontrakty terminowe na indeksy w Europie rozpoczęły nowy tydzień pozytywnie.

Choć na azjatyckich giełdach można było dostrzec pozytywny trend, dane z Chin wskazywały na żywotność gospodarczą tego trendu.

Według opublikowanych dzisiaj danych, chiński wskaźnik PMI dla przemysłu Caixin przekroczył oczekiwania i wyniósł w czerwcu 51,8, osiągając najwyższy poziom od trzech lat. W Japonii wskaźnik PMI dla przemysłu w tym samym okresie był o 50 poniżej oczekiwań.

Z drugiej strony, podczas gdy jen japoński pozostaje na najniższym poziomie w stosunku do dolara od 1986 r., inwestorzy uważnie śledzą potencjalne działania Banku Japonii (BoJ).

Przypominając, że rynki pieniężne wyceniły możliwość dwóch obniżek stóp procentowych przez BoJ w tym roku, analitycy stwierdzili, że prawdopodobieństwo podwyżki banku o 10 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu wynosi 62%.

READ  Kim jest przywódca Memur-Sen, Ali Yalcin? - Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

W krótkich kwartałach japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,1 procent, południowokoreański Kospi wzrósł o 0,1 procent, a chiński Shanghai Composite wzrósł o 0,4 procent. Ze względu na wakacje w Hongkongu nie doszło do żadnej transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *