Rekordowe temperatury przenoszą świat na nieznane terytorium

Niebezpieczne fale upałów w Europie mogą ustanowić nowe rekordy, mówi Organizacja Narodów Zjednoczonych

Naukowcy już teraz martwią się, że niektóre z najgorszych scenariuszy mogą się pojawić, ponieważ trwają prace nad kryzysem klimatycznym.

„Nie pamiętam ani jednego okresu, w którym wszystkie elementy systemu klimatycznego zostały zarejestrowane lub odbiegały od normy” – powiedział Thomas Smith, geograf środowiskowy z London School of Economics.

Imperial College London Wykładowca nauk o klimacie Dr. „Świat znajduje się obecnie na niezbadanym terytorium po raz pierwszy od 2018 r., kiedy nastąpiło globalne ocieplenie spowodowane spalaniem paliw kopalnych i El Niño – ocieplający się naturalny system pogodowy – powiedział Paolo Seppi.

Średnia globalna temperatura w czerwcu tego roku była o 1,47°C wyższa niż przed erą przemysłową. Ludzie zaczęli wtłaczać gazy cieplarniane do atmosfery w XIX wieku, kiedy rozpoczęła się rewolucja przemysłowa.

Smith mówi, że modele klimatyczne są dobre w przewidywaniu długoterminowych trendów, ale nie robią wiele, aby przewidzieć następne 10 lat. Dodaje: „Modele z lat 90. prawie przewidują dzisiejszą sytuację. Ale bardzo trudno jest dokładnie zrozumieć, jak będzie wyglądać następne 10 lat”.

Średnie globalne temperatury oceanów pobiły rekordy w maju, czerwcu i lipcu. Eksperci ogłosili, że rok 2016 zbliża się do rekordowej temperatury powierzchni morza.

READ  Do 2023 roku zostanie przeprowadzonych 750 wykopalisk i badań archeologicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *