Projektowanie, nauka, technologia: rzeźbienie zmysłów

Znasz porównania „Instagram kontra prawdziwe życie”? W mediach społecznościowych robi się filtry, w pięćdziesiątej siódmej pozie jakoś nie wieje wiatr, ta spódnica zwykle wygląda na kimś jak smarka, ale w tym poście tak fajnie leci…nikt. Pełne przebranie, ale każdy wygląda jak dziecko. Dlatego istnieje uzasadnione oczekiwanie i akceptacja, że ​​ludzie, ubrania i rzeczy, które widzimy w mediach społecznościowych, nie są tym, czym są w rzeczywistości. W zeszłym tygodniu poszłam na wystawę projektantów mody i zdałam sobie sprawę, że czasami nasze oczekiwania mogą się mylić. Każdy projekt, który widziałem (nie mogę nawet powiedzieć o ubraniach, to byłoby niedopowiedzenie) był oszałamiający, o wiele bardziej imponujący niż to, co widziałem na ekranie!

Byty fizyczne, przyroda i nauka

Zainteresowałem się wystawą Sculpting the Sense holenderskiej projektantki mody Iris van Herben w Musée des Arts Décoratifs (MAD Paris) po obejrzeniu jej od różnych osób w mediach społecznościowych. W Paryżu jest tak wiele targów, na które warto pojechać, że zdecydowałam się zarezerwować miejsce na targi mody, które niespecjalnie mnie zainteresowały (na dużych targach w Paryżu bez rezerwacji nie da się znaleźć miejsca) i Byłem jedynym, którego udało mi się znaleźć. Miejsce o ósmej w sobotni wieczór. Wystawa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że muzeum zgodziło się pozostać otwarte do wieczora. Odwiedziłem wystawę, którą zarezerwowałem i podobało mi się!

Urodzona w 1984 roku Iris van Herben dorastała w małej wiosce w Holandii, w harmonii z naturą i światem żywych. Tańcząca od najmłodszych lat, rozwijająca się kariera przyrodnicza i taneczna Herben skłoniła ją do myślenia i pracy z krzywiznami ciała i ubioru. Po współpracy ze znanymi projektantami, takimi jak Alexander McQueen i Claudie Jongstra, w 2007 roku założyła własny dom mody Maison Iris van Herben w Amsterdamie. Nie mogę znieść nazwania Van Herbena po prostu projektantem mody, który w swoich projektach łączy modę, sztukę współczesną, design i naukę. Przełomem w karierze Van Herbena był pierwszy projekt odzieży wydrukowany w 3D w kolekcji Crystallization w 2010 roku, obejmującej projekty noszone przez takie nazwiska jak Beyoncé, Lady Gaga, Björk i Tilda Swinton. Osobisty podpis Iris van Herben powstał w tamtych czasach w wyniku połączenia różnych dyscyplin, takich jak sztuka, chemia, taniec, fizyka, architektura, biologia, projektowanie i technologia.

READ  Hyrullah Genghis mówił o Fuadzie Cheskinie, z którym współpracował przy tworzeniu Muzeum Historii Islamskiej Nauki i Technologii.

„Czasami ludzie myślą o modzie jak o bańce i w pewnym sensie nią jest” – mówi Iris van Herpen, wyjaśniając wraz z kuratorką wystawy Chloe Pidiot, w jaki sposób skonstruowała wystawę. „Ale myślę, że moda ma duży związek z innymi stylami życia; Z psychologią, filozofią, nauką, społeczeństwem. Im bardziej się na nią otworzysz, tym więcej możesz w niej odkryć. Na wystawie widzimy, jak Van Herben faktycznie wykorzystuje modę jako laboratorium. Van Herben tworzy materiały do ​​swoich projektów, które są efektem badań naukowych i zapewniają ekscytujące wrażenia wizualne. Na przykład; Tworzy projekty z plastiku pochodzącego z recyklingu lub ziaren kakaowych drukowanych w 3D w ramach ekologicznych metod produkcji. Projektant regularnie odwiedza Wielki Zderzacz Hadronów w CERN w Szwajcarii; Na tej wystawie znajdziesz trzy mikroskopy inspirowane tymi wizytami.

Kiedy rzeźbisz uczucia

Na wystawie Iris van Herben w MAD Paris poruszasz się po sekcjach, z których każda opisuje odrębny proces intelektualny i eksperymenty z materiałami: czujące życie morskie, woda i sny, siły stojące za formami, tworzenie kości, systemy rozwojowe, synestezja, warsztat alchemiczny, gabinet ciekawostki, strach. , mitologia, nowa natura, kosmiczne kwiaty. Poprzez 100 ubrań pokazanych na wystawie widzimy, jak projektant mody wykorzystuje różne sztuki, projekty i technologie. Ponadto niektóre z tych projektów są eksponowane w dialogu z dziełami współczesnych artystów. (Nazwiska artystów dla zainteresowanych: Philip Beasley, The Collective M, Wim Delvoye, Kate McGuire, Damien Jalade, Kohei Nava, Casey Curran, Rogan Brown, Jack Ruggeri, Neri Oxman, Ren Ri, Ferruccio Laviani, Domenis.)

Są tacy, którzy twierdzą, że wystawę retrogresywną należałoby nazwać retrogradacją – tak naprawdę opowiada o przyszłości, ale pokazuje ostatni punkt dzisiejszej technologii. W odpowiedzi na to Van Herben powiedział; „Wiele osób opisuje moją twórczość jako futurystyczną, ale myślę, że tak naprawdę większość inspiracji pochodzi z natury, a bardziej z odniesień historycznych” – mówi. Oglądając projekty Van Herbena można podziwiać jego referencje i dowiedzieć się wiele o historii sztuki i naturze.

READ  Cyfrowy detoks: sposoby na uwolnienie się od uzależnienia od technologii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *