Pozytywny trend na rynkach światowych – wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

Wkraczamy w okres, w którym w związku z wyborami na całym świecie intensyfikuje się program polityczny, działania kluczowych banków centralnych w zakresie polityki pieniężnej pozostają niepewne.

Choć ogłoszone wczoraj dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych dały negatywne sygnały o aktywności gospodarczej kraju, to amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zwiększyła możliwość obniżki stóp procentowych we wrześniu, a opublikowane jutro dane z raportu o zatrudnieniu będą miały wpływ na wycenę pieniądza rynki.

Z opublikowanych wczoraj danych wynika, że ​​zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 150 000 osób, przekraczając oczekiwania rynku. W tym samym okresie roczna dynamika wynagrodzeń odnotowała najwolniejsze tempo wzrostu od sierpnia 2021 r. i wyniosła 4,9 proc.

W USA rośnie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Liczba bezrobotnych po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 4 000 w porównaniu z poprzednim tygodniem do 238 000 w tygodniu zakończonym 29 czerwca.

Indeks menedżerów zakupów (PMI) prowadzony w kraju przez Instytut Zarządzania Podażą (ISM) spadł w czerwcu o 5 punktów, do 48,8, poniżej oczekiwań rynkowych. Indeks, który zanotował najniższy poziom od maja 2020 r., wskazywał na recesję w sektorze usług.

Zamówienia fabryczne, które rzuciły światło na wyniki branży w USA, również spadły w maju o 0,5 procent, wbrew oczekiwaniom wzrostu.

Choć wątpliwe dane wskazują na ochłodzenie inflacji, opublikowany wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia banku centralnego pokazał, że urzędnicy banku czekają na więcej dowodów na spowolnienie inflacji, a analitycy są podzieleni co do tego, jak długo stopy procentowe będą utrzymywane na wysokim poziomie.

Analitycy twierdzą, że opublikowane jutro w USA dane o zatrudnieniu poza rolnictwem mogą zwiększyć zmienność na rynkach, dodając, że sygnał ochłodzenia płynący z tych danych może złagodzić obszar polityki banku centralnego.

W związku z tymi wydarzeniami prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych banku centralnego we wrześniu wzrosło do 80 procent, podczas gdy prawdopodobieństwo pierwszej obniżki stóp procentowych banku centralnego w listopadzie spadło do 85 procent. W związku z możliwą obniżką stóp prawdopodobieństwo, że bank po raz drugi obniży stopy procentowe na grudniowym posiedzeniu, oszacowano na 89%.

READ  Yaset: „Zagraniczne firmy przygotowują się do inwestycji 10 miliardów dolarów”

Obstawiam Kamalę Harris

Z drugiej strony, w amerykańskich serwisach bukmacherskich wzrosła liczba osób obstawiających zakłady na koleżankę prezydenta Joe Bidena, Kamalę Harris, która zastąpi go w listopadowych wyborach prezydenckich, w związku z jej słabym występem w debacie na żywo z Donaldem Trumpem. .

Chociaż w Partii Demokratycznej debatowano nad możliwością, że Harris będzie „silniejszym” kandydatem w porównaniu z Bidenem, analitycy twierdzą, że rynki również śledzą wieści o tym, czy Biden wycofa się z wyścigu o fotel prezydencki.

W następstwie tych wydarzeń rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła o około 9 punktów bazowych do 4,36 procent, podczas gdy indeks dolara spadł o 0,3 procent do 105,3.

Złoto zakończyło dzień wzrostem o 1,1 procent, osiągając cenę 2356 dolarów za uncję, a obecnie znajdując nabywców po cenie 2358 dolarów, co oznacza wzrost o 0,1 procent w porównaniu z poprzednią ceną.

Ropa Brent wzrosła wczoraj o 0,5 procent, zamykając się wczoraj na poziomie 86,9 dolarów za baryłkę, co stanowi najwyższe dzienne zamknięcie od ponad dwóch miesięcy. Obecnie jego kurs wynosi 86,6 USD, co oznacza spadek o 0,3% w stosunku do poprzedniego zamknięcia.

Bitcoin jest notowany poniżej 59 000 dolarów ze stratą 1,1 procent dzisiaj, po trzecim z rzędu dniu handlowym trendu spadkowego.

Wczoraj na nowojorskiej giełdzie indeks Nasdaq wzrósł o 0,88 proc. do 18 188,30 pkt, indeks S&P 500 zyskał 0,51 proc. do 5 537,02 pkt, zaś Dow Jones odnotował spadek. 0,06 proc. Choć amerykańskie kontrakty terminowe na indeksy rozpoczęły nowy dzień od wzrostów, dziś nie będzie handlu na nowojorskiej giełdzie, która wczoraj została zamknięta wcześnie rano w związku z obchodami Dnia Niepodległości w tym kraju.

Pozytywny kurs na europejskich giełdach

Biorąc pod uwagę wczorajszą pozytywną tendencję na europejskich giełdach, z uwagą będziemy śledzić odbywające się w tym tygodniu wybory we Francji i Wielkiej Brytanii.

READ  ASELSAN zrewolucjonizuje wojnę elektroniczną dzięki EJDERHA

Dziś w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory powszechne, a we Francji 7 lipca druga tura odbędzie się po zwycięstwie skrajnej prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego (EP).

Z drugiej strony, cena akcji niemieckiego producenta broni Rheinmetall wzrosła wczoraj o 4,82 procent po oczekiwaniu na zamówienie włoskiego rządu o wartości 20 miliardów euro.

Akcje Leonardo, jednej z wiodących włoskich firm zajmujących się obronnością, wzrosły o 3,85 procent po wiadomości, że Włochy zamówią czołgi w celu wzmocnienia swoich sił lądowych i utworzą spółkę joint venture z Rheinmetall.

Akcje Lufthansy zwyżkowały o 3,10 procent po zatwierdzeniu przez Unię Europejską (UE) transakcji zakupu przez niemieckie linie lotnicze Lufthansa części akcji flagowego włoskiego przewoźnika lotniczego ITA.

Akcje duńskiego giganta żeglugowego Maersk wzrosły o około 4 procent po wycofaniu się przez niego z rozmów sprzedaży z gigantem logistycznym DB Schenker.

Dodatkowo para EUR/USD, która wczoraj zyskała 0,4 procent, zamykając dzień na poziomie 1,0790, kontynuowała swój trend wzrostowy piąty dzień handlowy z rzędu i obecnie notowania znajdują się poniżej poprzedniego zamknięcia.

Wczoraj indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii zyskał 0,61 proc., indeks CAC 40 we Francji zyskał 1,24 proc., indeks MIB 30 zyskał 1,09 proc. we Włoszech, a indeks DAX 40 zyskał 1,16 proc. w Niemczech. Kontrakty terminowe na indeksy w Europie rozpoczęły nowy dzień pozytywnym akcentem.

Japoński jen również traci na wartości

Warto zauważyć, że pomimo pozytywnych tendencji na azjatyckich giełdach z wyłączeniem Chin, japoński jen w stosunku do dolara utrzymuje się na najniższym poziomie od 38 lat.

Wczoraj para dolar/jen osiągnęła poziom 161,96, ustanawiając najwyższy poziom od 1986 r., a następnie zakończyła się na poziomie 161,69, co oznacza dziś wzrost o 0,2 procent, a jej kurs jest o 0,1 procent niższy od poprzedniego zamknięcia.

READ  Giełdy zaczynają z hukiem – Wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

W miarę jak umacniają się oczekiwania, że ​​Bank Japonii (BoJ) będzie stopniowo podwyższał swoje podstawowe stopy procentowe, rynki pieniężne wyceniają możliwość dwóch podwyżek stóp procentowych po 10 punktów bazowych każda w tym roku.

Japoński Nikkei 225 zyskał 0,8 procent, południowokoreański Kospi zyskał 0,7 procent, Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 0,1 procent, a chiński Shanghai Composite spadł o 0,4 procent.

Wzrost BIST 100

Indeks BIST 100 Borsa Istanbul podążał wczoraj za trendem zakupowym i zamknął dzień na poziomie 10 682,15 punktu, co oznacza wzrost o 2,26 procent w porównaniu z poprzednim zamknięciem.

Na początku rynku międzybankowego kurs USD/TL wynosi 32,5510, nieco powyżej poprzedniego zamknięcia, po podążaniu za wczorajszym trendem sprzedaży i zakończeniu dnia na poziomie 32,5496.

Z drugiej strony, według ogłoszonych wczoraj danych, Indeks Cen Konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w czerwcu o 1,64 proc., a Indeks Cen Producentów Krajowych (D-PPI) o 1,38 proc. Roczna inflacja wyniosła 71,6 proc. w przypadku cen konsumpcyjnych i 50,09 proc. w przypadku krajowych cen producentów.

CPI wzrósł w maju o 3,37 proc., a rok do roku o 75,45 proc.

Analitycy twierdzą, że dzisiaj w kraju będą monitorowane rzeczywiste efektywne kursy wymiany oraz cotygodniowe dane pieniężne i bankowe, natomiast za granicą dane o zamówieniach fabrycznych w Niemczech. Technicznie rzecz biorąc, indeks BIST 100 wynosi 10 700 i 10 800 punktów – twierdzą analitycy. Poziom oporu, a poziomy 10 600 i 10 500 to poziomy wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *