Odkrycie, które zdumiewa naukowców: odkrycie dinozaura przypominającego ptaka

W Chinach odkryto skamieniałość długonogiego, ptakopodobnego dinozaura

Według raportu CNN dinozaur zwany „Fujianvenator prodigiosus”, co oznacza „dziwny łowca z Fucien”, miał żyć w późnym okresie jurajskim (148–150 milionów lat temu) na terenie dzisiejszej prowincji Fucien w Chinach.

Twierdzono, że w przeciwieństwie do większości dinozaurów, omawiany dinozaur miał dolne kończyny dwukrotnie dłuższe od ud.

Główny autor badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature, jest profesorem w Instytucie Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców w Pekinie. Dr. Min Wang wyjaśnił, że odkrycie dinozaura wielkości bażanta, ważącego około 640 gramów, jest ważne i że odkrycie to wypełnia lukę w zapisie kopalnym dotyczącą pochodzenia ptaków.

„Biorąc pod uwagę unikalny kształt kości, Fujianvenator rzuca nowe światło na ewolucję morfologiczną wczesnych ptaków” – powiedział Min. powiedział.

Chociaż w skamieniałości nie znaleziono żadnych piór, Min powiedział, że Fujianvenator mógł mieć pióra podobne do swoich najbliższych krewnych w drzewie genealogicznym dinozaurów, a na podstawie informacji zawartych w skamieniałości nie był w stanie określić, czy dinozaur podobny do ptaka miał takie pióra. MI.

Może to być życie w szybkim tempie, ale życie blisko celu

W badaniu zauważono, że współczesne zwierzęta potrafiące szybko biegać mają długą podudzie, co sugeruje, że Fujianvenator mógł być biegaczem zdolnym do osiągania dużych prędkości.

Z drugiej strony długie nogi występują także u ptaków żyjących obecnie w pobliżu wody, takich jak bociany i żurawie, co wskazuje, że Fujianvenator mógł żyć w środowiskach podmokłych lub wodnych.

Mówi się, że skamieniałość została znaleziona obok skamieniałości innych zwierząt wodnych i płazów, w tym żółwi i ryb jasnopłetwych, co wskazuje, że dinozaur spędzał czas na bagnach.

Badania wykazały, że inne znane wczesne dinozaury podobne do ptaków żyły na drzewach i z natury potrafiły latać.

Uważa się, że ptaki wywodzą się od dwunożnych „dinozaurów teropodów” (należących do grupy Tyrannosaurus rex (T-rex)) w okresie jurajskim, ale niewiele na ten temat wiadomo ze względu na względny niedostatek skamieniałości. Wczesny okres ewolucyjny.

READ  Na festiwalu spotkają się obserwatorzy ptaków i naukowcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *