Oczy wszystkich zwrócone są na intensywne dane z rynków światowych – najświeższe wiadomości gospodarcze

Choć niepewność co do wielkości i tempa obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne w ciągu roku będzie w dalszym ciągu ciążyć na cenach aktywów, publikacje danych i ustne wskazówki urzędników banków zwiększyły zmienność na rynkach.

Przemawiając wczoraj na panelu zorganizowanym przez Europejski Bank Centralny (EBC) na marginesie „Forum Banku Centralnego EBC” w Sintrze w Portugalii, Powell wskazał, że istnieją oznaki wznowienia tendencji inflacyjnych po przerwie w pierwszym kwartale. i stwierdził: „Poczyniliśmy znaczne postępy w obniżaniu inflacji do naszego celu”. powiedział.

Powell powtórzył, że chciałby zobaczyć więcej danych tego typu, jakie obserwowano ostatnio, podkreślając, że chcą mieć większą pewność, że inflacja będzie stale spadać w kierunku 2 procent, zanim zacznie się łagodzić politykę pieniężną.

Kiedy doniesienia innych urzędników Fed poszły w ich ślady, prezes Fed w Chicago, Austin Goolsbee, stwierdził, że dostrzega pewne „sygnały ostrzegawcze” osłabienia gospodarki i że celem Fed jest zmniejszenie inflacji bez obciążania rynku pracy.

Z drugiej strony, po ogłoszonych wczoraj danych makroekonomicznych w USA, liczba wolnych stanowisk pracy w JOLTS wzrosła w maju do 8 mln 140 tys., co przekroczyło oczekiwania.

Analitycy uznali, że wątpliwe dane wskazują na ochłodzenie na rynku pracy, co może ułatwić bankowi centralnemu obniżkę stóp procentowych.

Analitycy przypomnieli, że nowojorska giełda, która w czwartek jest zamknięta z okazji Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych, również zakończy się dziś wcześniej, a dzisiejsze dane ATP dotyczące zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz protokoły z posiedzenia Federal Open Market Committee (FOMC) mogą wzrosnąć zmienność na rynkach.

Analitycy podkreślali, że piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem mogą dostarczyć mocnych sygnałów o działaniach banku centralnego w nadchodzącym okresie i stwierdzili, że szanse banku centralnego na łagodzenie polityki pieniężnej zmniejszą się, jeśli omawiane dane dadzą oznaki ochłodzenia na rynku pracy. Stopy procentowe mogą wzrosnąć.

READ  Türkiye Opinia Guru ds. Inwestycji Marca Fabera — Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Na rynkach pieniężnych prawdopodobieństwo, że bank centralny obniży stopy procentowe we wrześniu wynosi 71 proc., natomiast prawdopodobieństwo, że bank dokona pierwszej obniżki stóp procentowych w listopadzie wzrosło do 97 proc. W związku z możliwą obniżką stóp procentowych prawdopodobieństwo drugiej obniżki stóp procentowych przez Bank na grudniowym posiedzeniu wynosi 77 proc.

Z drugiej strony, akcje amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesli wzrosły wczoraj o ponad 10 procent, po tym jak dostawy pojazdów tej firmy spadły w drugim kwartale o 4,8 procent rok do roku, ale przekroczyły oczekiwania.

W następstwie tych wydarzeń rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła wczoraj o 3 punkty bazowe do 4,44 procent, czyli obecnie poniżej poprzedniego zamknięcia.

Indeks dolara zamknął się wczoraj o 0,2 procent przy poziomie 105,6, a dziś wzrósł o 0,1 procent do 105,7.

Pomimo wahań ceny uncji złota wczoraj, zakończyła się wczoraj na poziomie 2330 dolarów, co oznacza spadek o 0,1 procent w stosunku do poprzedniego zamknięcia. Cena złota wzrosła obecnie o 0,2 procent i wynosi 2334 dolarów za uncję.

Baryłka ropy Brent notowana była wczoraj po cenie 86,5 dolarów za baryłkę, co oznacza wzrost o 0,1 procent, po zamknięciu dnia spadkiem o 0,1 procent przy cenie 86,4 dolarów.

Wczoraj indeks Nasdaq wzrósł o 0,84 proc. do 18 029,18 pkt, a indeks S&P 500 wzrósł o 0,62 proc. do 5 509,04 pkt. Tak więc, podczas gdy indeksy S&P 500 i Nasdaq pobiły rekordy zamknięcia, indeks S&P 500 po raz pierwszy zamknął dzień powyżej poziomu 5500. Indeks Dow Jones również wzrósł o 0,41 proc. Kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie rozpoczęły dzień wyżej.

W obliczu wczorajszej tendencji niedźwiedziej w Europie prezes EBC Christine Lagarde powiedziała wczoraj, że „nastąpiła znaczna poprawa inflacji”.

Przemawiając na panelu zorganizowanym na marginesie „Forum Bankowości Centralnej EBC”, Lagarde stwierdziła, że ​​powolne ożywienie gospodarcze, które pojawiło się w pierwszym kwartale, trwa i ma nadzieję, że będzie kontynuowane, choć przyszłość nie jest pewna.

READ  Koniec recesji w strefie euro – wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

Lagarde stwierdziła, że ​​inflacja zmierza w dobrym kierunku i że proces deflacji może być „płaski” do końca 2024 roku.

Z drugiej strony, według ogłoszonych wczoraj danych, wiodący wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w strefie euro wzrósł w czerwcu o 2,5 procent rok do roku. W maju bezrobocie w regionie utrzymywało się na stałym poziomie 6,4%.

Wczoraj indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii spadł o 0,56 procent, indeks CAC 40 we Francji spadł o 0,30 procent, indeks MIB 30 spadł o 0,7 procent we Włoszech, a indeks DAX 40 spadł o 0,69 procent w Niemczech. Kontrakty terminowe na indeksy w Europie rozpoczęły nowy dzień pozytywnym trendem.

Pomimo pozytywnego trendu na azjatyckich giełdach z wyłączeniem Chin, od początku tygodnia jen japoński utrzymuje się w stosunku do dolara na najniższym poziomie od 38 lat.

Według opublikowanych dzisiaj danych ogólnoregionalnych indeks PMI dla sektora usług w Japonii wyniósł w czerwcu 49,4, podczas gdy wskaźnik PMI dla sektora usług w Caixin w Chinach wyniósł 51,2 w tym samym okresie.

Chociaż chiński sektor usług w dalszym ciągu się rozwija, analitycy zwrócili uwagę, że traci on na sile, dodając, że sytuacja ta może zwiększyć obawy o perspektywy gospodarki.

Z drugiej strony para dolar/jen, która wczoraj wykazywała płaski trend i zakończyła dzień na poziomie 161,44, notowana jest na najwyższym poziomie od 1986 r., co oznacza wzrost o 0,2% do dzisiejszego poziomu 161,81.

Japoński Nikkei 225 zwyżkował o 1,2 proc., południowokoreański Kospi zwyżkował o 0,4 proc., Hang Seng w Hongkongu zwyżkował o 0,9 proc., a chiński Shanghai Composite spadł o 0,4 proc.

Indeks BIST 100 indeksu Borsa Stambuł podążał wczoraj za trendem zakupowym w tym kraju i zamknął się na poziomie 10 446,25 punktu, co oznacza wzrost o 1 procent w stosunku do poprzedniego zamknięcia, w związku z tym, że dziś w centrum uwagi inwestorów znalazły się dane o inflacji.

READ  Niezwykłe partnerstwo! Po raz pierwszy wydobycie rozpoczęto z szybu naftowego

Ekonomiści biorący udział w badaniu oczekiwań dotyczących inflacji finansowej AA szacują, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) wzrośnie w czerwcu o 2,28 proc.

Kontynuując dziś trend spadkowy szósty dzień handlowy z rzędu, kurs USD/TL wynosi obecnie 32,4550, tuż poniżej poprzedniego zamknięcia na początku rynku międzybankowego.

Dziś oprócz danych o inflacji w kraju, podsumowania posiedzenia Komitetu Polityki Pieniężnej (PPK) Centralnego Banku Turcji (CBRT) i za granicą, nastąpi intensywny program danych, w szczególności PMI sektora usług na świecie oraz zatrudnienie w sektorze prywatnym ADP w USA 10 500 i 10 600 w indeksie BIST 100 punkty stanowią opór, natomiast poziomy 10 400 i 10 300 są wskazywane jako wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *