Niezwykłe partnerstwo! Po raz pierwszy wydobycie rozpoczęto z szybu naftowego

Shahabedin Dilawar, wiceminister górnictwa i ropy naftowej w talibskim rządzie tymczasowym, oraz przedstawiciele chińskiej firmy wzięli udział w ceremonii po raz pierwszy od czasu partnerstwa w sprawie rozpoczęcia wydobycia z szybu naftowego na północy kraju, w regionie Kaszkari w Sar- prowincji e-Bul.

Delaware zauważył w swoim przemówieniu, że 15 kolejnych szybów naftowych w regionie zostanie naprawionych i uruchomionych do końca 2023 roku.

Delaware zaprosił zagranicznych inwestorów do Afganistanu i powiedział, że w najbliższej przyszłości z szybów naftowych w prowincji zostanie wydobyte 100 ton ropy.

Tym samym, po zawarciu porozumienia między talibami a chińską spółką, pierwszy wspólny szyb naftowy zaczął funkcjonować.

Z drugiej strony administracja talibów zapowiedziała uruchomienie projektu 95-kilometrowego gazociągu między miastami Mazar-e-Sharif i Shirkhan w północnym Afganistanie.

Podpisano 25-letni kontrakt

5 stycznia podpisano porozumienie między tymczasowym rządem talibów a chińską firmą (CAPEIC) w sprawie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej wokół rzeki Amu na północy kraju.

Zgodnie z umową poszukiwania ropy będą prowadzone na łącznym obszarze 4500 kilometrów kwadratowych w prowincjach Juzghan, Faryab i Sar-i-Bul.

Oczekuje się, że chińska firma zainwestuje 150 milionów dolarów w pierwszym roku i łącznie 540 milionów dolarów w ciągu pierwszych 3 lat.

Mówiono, że okres obowiązywania umowy wynosi 25 lat, ale jeśli chińska firma nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w ciągu 1 roku, umowa zostanie automatycznie anulowana.

Talibowie początkowo uzyskają 20-procentowy udział w projekcie, który z czasem wzrośnie do 75 procent, a projekt zapewni zatrudnienie 3000 Afgańczyków.

Talibowie bardziej skupiają się na Afganistanie po Chinach

Podobną umowę podpisano z chińską spółką za poprzedniego rządu afgańskiego, ale plany nie mogły zostać zrealizowane z różnych powodów.

Po wycofaniu dowodzonych przez USA sił NATO z Afganistanu w sierpniu 2021 r. oczy zwróciły się na skalę chińskich inwestycji w Afganistanie, ale zainteresowanie Chin Afganistanem nie było tak duże, jak oczekiwano.

READ  Magazyn Economist skomentował turecką gospodarkę

Z drugiej strony administracja talibów chce uczynić z Korytarza Wuhan, który otwiera się do Chin przez prowincję Badachszan na północy, aktywny szlak handlowy i oczekuje w tym zakresie wsparcia chińskiego rządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *