Niewolnicy gigantycznej fabryki! Otoczył się 3 milionami płotów z drutu kolczastego: „Mów mi generale”

Opracowano przez: Betül Topaklı / Milliyet.com.tr – Pracownicy gigantycznej fabryki produkującej technologię nie mogą opuszczać 12-piętrowych budynków, na każdym piętrze 8 osób dzieli pokój, a 200 osób dzieli łazienkę. Do regionu przywożą je z innych miast i mieszkają w obiektach firmy. Nie tylko zmusza się ich do pracy dłużej niż zwykle, ich pensje nie są wypłacane na czas i skazani są na życie więzienne na potrójnych łóżkach piętrowych.


Wystarczy stać w kolejce do pracy w tej fabryce, nie ma potrzeby rezygnować z pracy. Traktowanie pracowników na terenie fabryki, czyli intensywne godziny pracy, nieodpłatna praca i trudne warunki panujące w zakładzie, niestety prowadzą ich do samobójstwa. Pracownicy pracujący w nieludzkich warunkach skarżą się na tę sytuację, ale nic nie można na to poradzić.


Foxconn, firma zatrudniająca swoich pracowników w warunkach tak złych, że aż popełniają samobójstwo, produkuje urządzenia technologiczne, których tak często używamy w życiu codziennym, ale nie wiemy, gdzie są produkowane. Innymi słowy, telefony i tablety, z których korzysta wiele osób, zarówno młodych, jak i starszych, są produkowane przez niewolniczych robotników. Założona przez tajwańskiego biznesmena Terry’ego Gou firma Foxconn produkuje wiele kluczowych komponentów do urządzeń takich jak iPhone, Nokia i Samsung, od plastikowych osłon po głośniki, klawiatury i obwody.

Donald Trump na Tajwanie

Firma, która jest jednym z największych pracodawców w Chinach, zatrudniającym w 2018 roku 1,3 miliona zarejestrowanych pracowników, posiada także gigantyczne zakłady rozciągające się na długości 2,1 km na całym świecie. W tych obiektach, otoczonych kampusami przypominającymi miejskie kampusy, produkty Foxconn powstają niemal w przemysłowym mieście. Prezes firmy, Terry Gou, zwraca uwagę swoją fortuną o wartości 7 miliardów dolarów i nazywany jest tajwańskim Donaldem Trumpem.. Chociaż Gou, który dziwnie lubi, gdy nazywa się go „publicznym”, był jednym z nazwisk, które zadecydowały o sukcesie Foxconna, siła i wpływy firmy z czasem zeszły na dalszy plan.

READ  Legendarny aktor tak opisał tę scenę: Nie mogłem oderwać od niego ust... Nawet nie wierzył, że leci krew.



Foxconn; Produkuje również dla takich marek jak Samsung, HP i Nokia, ale najpopularniejszym z tych marek jest iPhone. Ponieważ obszar produkcyjny jest historycznie stanem dotkniętym ubóstwem. Dlatego nazywa się to „stanem iPhone’a”. Gigant technologiczny zasłynął dzięki produkcji 70 procent komponentów do telefonów we własnych firmach. Ale zrobił to haniebnie. Z czasem firma spotkała się z ostrą krytyką ze względu na przypadki samobójstw. Aby uporać się z kryzysem wynikającym z samobójstw swoich pracowników, Foxconn zdecydował się na współpracę z Burson-Marsteller, amerykańską firmą zajmującą się public relations, na której czele stoi „General” Cove. Foxconn próbował zarządzać kryzysem w oparciu o zasadę gry „wykorzystuj obcokrajowców podczas walki”.


Stał się „potworem branżowym”

Prawie 300 000 pracowników pracuje w gigantycznej fabryce Foxconn w Longhua; Firma zorganizowała uroczystość, aby podnieść morale swoich pracowników po samobójstwach, gdy spędzali oni całe dnie na tworzeniu iPhone’a, Sony PlayStation i komputerów Dell. Jednak samobójstwo jego pracowników z podobnych powodów sprawiło, że właściciel Foxconna, Terry Cove, z czasem znalazł się w centrum krytyki prasy. Samobójstwa, firma o zasięgu światowym, W szczególności dał się poznać jako potwór przemysłowy, zatrudniając młodych pracowników w trudnych warunkach, aby wprowadzać na rynek takie produkty jak iPhone po przystępnych cenach.

Na początku nie przejmował się samobójstwami

Stanowiska tego nie uważa się za fałszywe. Bo to, co mówili o firmie pracownicy, potwierdzało te twierdzenia. Wydarzenia te spowodowały poważną presję i problemy z public relations dla firm ściśle powiązanych biznesowo z Foxconn, takich jak IBM, Cisco, Microsoft, Nokia, Sony, Hewlett-Packard i Apple. Jednak Terry Coe nie przejmował się zbytnio samobójstwami i wyraził sytuację w następujący sposób: „Po pierwsze, drugie, trzecie… Nie uważam tego za problem. Mamy około 800 tysięcy pracowników i kampus o powierzchni 2,1 kilometra kwadratowego. Czuję się teraz odpowiedzialny. Ale wtedy nie czułem, że muszę brać odpowiedzialność za to, co się stało. Po piątym samobójstwie w marcu postanowiłem zająć się czymś innym.

READ  Powiedział „bank nieoprocentowany”… Żona ministra została oszukana na dwa miliony dolarów… Pieniądze trafiają do szwajcarskiego banku.

Znalazł rozwiązanie na stworzenie nudnego miasta

Liczba samobójstw rosła z dnia na dzień, ale nawet po piątym przypadku samobójstwa firma nie znalazła się już w trybie zarządzania kryzysowego. Aby jednak zapobiec samobójstwom po tej dacie, firma zaproponowała otoczenie swoich budynków 3 milionami płotów z drutu kolczastego, utworzenie całodobowej linii wsparcia i podniesienie wynagrodzeń pracowników o 30 procent. Aby jak najefektywniej wykorzystać siłę roboczą, Gou postanowił zaspokoić w pracy swoje potrzeby w zakresie żywności, zdrowia i schronienia. Strategia ta zapewniła im przewagę nad konkurencją poprzez drastyczne obniżenie kosztów. To właśnie zrobił. Do produkcji jaj pozyskiwano od kurcząt hodowanych na miejscu, a do produkcji sprzętu używanego przez pracowników powołano specjalnie utworzony zespół. Kompleks, który przypominał wejście do więzienia, ma teraz wygląd miejski z fast foodami, bankomatami, basenami olimpijskimi, ekranami LED z ogłoszeniami o usługach i księgarniami.


Terry Cove wyróżniał się swoimi książkami autobiograficznymi. Poświęcając dużo miejsca swoim interesującym zasadom zawartym w tych książkach, Goh użył wyrażeń takich jak „Praca jest formą rozrywki, wymagające środowisko jest dobrą rzeczą”, „Łatwo znaleźć armię liczącą 1000 ludzi, ale generał”. Ciężki do znalezienia’. Chciał, żeby nazywano go „generałem”, a nie „szefem”. To wystarczający powód, aby ujawnić, z jakim systemem pracuje.


„30 000 pracowników pracuje w trudnych warunkach”

Najważniejszym punktem zwrotnym dla firmy był rok 1980, kiedy nawiązała współpracę z Atari. Transakcja ta stanowi ważny krok w procesie rozwoju firmy. Współpraca, która rozpoczęła się od wyprodukowania 2600 konsol, doprowadziła także do pierwszego dużego partnerstwa handlowego Foxconn. Później szybko rozwinęła się w branży elektroniki użytkowej i stała się liderem w sektorze prywatnym na Tajwanie. Ten szybki rozwój firmy przeszedł niezauważony przez media. Od czerwca 2006 r. nie było żadnych wiadomości na temat Foxconn. Jednak artykuł w londyńskim Daily Mail z 2006 roku przykuł uwagę Foxconna. W artykule wspomniał, że w fabryce firmy w Longhua w trudnych warunkach pracuje 30 tys. pracowników.

READ  Eurowizja zagraża tradycyjnej strukturze rodziny

W wyniku protestów fabryka w Indiach została zamknięta

Po raporcie Foxconn został skrytykowany za to, co zrobił, ale bezskutecznie. W kolejnych latach firma ogłaszała mediom swoją złą reputację z zupełnie innych powodów. Jednym z nich było zamknięcie fabryki w Indiach w 2022 roku w związku z protestami pracowników fabryki dotkniętych zatruciem pokarmowym.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *