Naukowcy wzywają do „porzucenia pojazdów wodorowych”!

Grupa 120 naukowców, w skład której wchodzili profesorowie ze światowej sławy uniwersytetów, zdecydowała się wykorzystać napędzaną wodorem Toyotę Mirai jako oficjalny pojazd Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. używać Sprzeciwili się.

Naukowcy z renomowanych uniwersytetów, takich jak Cambridge, ETH Zurich i Oxford, wyrazili obawy, że chociaż wodór jest promowany jako alternatywa przyjazna dla środowiska, technologia wodorowa może w rzeczywistości mieć negatywny wpływ na środowisko. Naukowcy ostrzegają przed emisją dwutlenku węgla i wpływem procesu produkcji wodoru na środowisko, twierdząc, że korzystanie z pojazdów wodorowych podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu może zagrozić zrównoważeniu środowiskowemu.

Eksperci sprzeciwili się nienaukowej debacie ekologicznej Toyoty i organizatorów igrzysk, przypominając, że wodór nie jest źródłem energii i w 96% produkowany jest przy użyciu paliw kopalnych. W liście otwartym eksperci podkreślili, że sprzeciwiają się ignorowaniu faktów i że uczciwe i naukowe rozwiązania powinny skupiać się na środowisku.

Naukowcy twierdzą, że nawet w przypadku stosowania zielonego wodoru pojazdy wodorowe wymagają trzy razy więcej energii elektrycznej niż samochody w pełni elektryczne. Dlatego eksperci są zgodni, że samochody zasilane akumulatorami są najodpowiedniejszym środkiem zrównoważonego transportu.

W ramach sponsoringu Toyota przekazała na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r. 500 Mirai, 10 autobusów wodorowych i 1150 pojazdów elektrycznych. Podobny pojazd wodorowy zaprezentowano już wcześniej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r., autobusy zasilane szarym wodorem mogłyby być wykorzystywane w transporcie krótkodystansowym, a ostatecznie wybór ten skutkował wyższą emisją gazów cieplarnianych niż autobusy z silnikiem diesla.

Toyoty MiraiJest to model samochodu napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi produkowany przez Toyotę od 2015 roku. Zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Los Angeles w 2014 r. Mirai trafił do sprzedaży w kwietniu 2015 r., a w USA w październiku 2015 r. Mirai (未来) oznacza po japońsku przyszłość.

READ  Obraz internetowy rejestruje szczegóły wybuchów gwiazd w Drodze Mlecznej

Paliwo wodorowe można wytwarzać poprzez elektrolizę metanu lub wody. Od 2020 r. większość (∼95%) wodoru będzie wytwarzana z paliw kopalnych, takich jak zgazowanie węgla, reforming parowy lub częściowe utlenianie metanu, a mniejsze ilości będą produkowane innymi sposobami, takimi jak zgazowanie biomasy lub elektroliza wody.

Źródło: Centrum Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *