Okazuje się, że latarnie uliczne mogą w ciekawy i niepowtarzalny sposób oddziaływać na liście drzew. Według naukowców z Chińskiej Akademii Nauk sztuczne światło sprawia, że liście japońskich pagód i jesionów są bardziej odporne na uszkodzenia spowodowane przez owady. Naukowcy zaobserwowali brak uszkodzeń drzew przez owady na ulicach Pekinu, gdzie latarnie są najbardziej widoczne, i opublikowali swoje ustalenia w tym miesiącu.
Do swoich badań naukowcy zebrali ponad 5500 liści z ponad 180 drzew w 30 różnych lokalizacjach w mieście. Niektóre z nich znajdowały się w pobliżu latarni ulicznych emitujących pomarańczowy blask lamp sodowych, inne zaś w ciemniejszych obszarach. Naukowcy zmierzyli także wielkość liści, zawartość wody, poziom składników odżywczych i długowieczność. Zbadali także i określili ilościowo źródła szkód spowodowanych przez owady.
Naukowcy odkryli, że liście wyjęte spod latarni są trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia przez owady. Sugeruje to, że oświetlenie uliczne może mieć nieprzewidywalny wpływ na liście drzew. Oczywiście potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak rozległy jest ten efekt i jaki mechanizm zapobiega dalszemu uszkadzaniu liści przez owady.
Naukowcy twierdzą, że światło może sprawić, że owady będą bardziej widoczne dla drapieżników, przez co będą bardziej podatne na ataki drapieżników. Dalsze badania polegające na umieszczaniu liści na kontrolowanych obszarach z latarniami lub bez nich mogą dostarczyć naukowcom bardziej wiarygodnych danych do badania zwyczajów owadów.
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.