Naukowcy budują robota z żywą tkanką skórną — najświeższe informacje w nauce i technologii

Chociaż wciąż trwają badania nad nadaniem robotom bardziej „ludzkiego” wyglądu i działania, badacze zintegrowali z robotem skórę wykonaną z żywych komórek ludzkiej skóry.

Ten mały robot wygląda jak uśmiechnięta buźka z nowo dodaną skórą. Wynalazek, który ma sprawić, że maszyny będą bardziej realistycznie wyrażać emocje, mógłby znaleźć zastosowanie także w różnych gałęziach przemysłu.

Do stworzenia skóry na twarz niesamowicie uśmiechniętego robota wykorzystano żel zawierający komórki.

Robot wykonany z ludzkiej skóry

Może to brzmieć jak sen, ale ten malutki robot owinięty w żywą skórę może posunąć się o krok dalej w dążeniu do humanizacji robotów. Według prac naukowców z Japonii jest to nowy sposób mocowania żywej tkanki skóry do mechanicznej powierzchni robota.

Według tej metody na powierzchni robota otwierane są otwory w kształcie litery V, w które bezpiecznie mocowana jest żywa skóra.

Zespół kierowany przez profesora Shoji Takeuchi z Instytutu Nauk Przemysłowych Uniwersytetu Tokijskiego. „Żywą” robotyczną skórę, którą można nałożyć na robotyczny palec i zgiąć bez złamania, opracowano wcześniej przy użyciu kolagenu, włóknistego białka występującego w ludzkiej skórze, oraz ludzkich fibroblastów skórnych, głównego rodzaju komórek tkanki łącznej.

Ta nowa metoda, zainspirowana naturalną strukturą połączeń w ludzkiej skórze, opracowana przez naukowców, zapewnia robotom bardziej precyzyjne i trwałe połączenie.

Jeśli ta metoda, wymagająca wielu prac inżynieryjnych, zakończy się sukcesem, przyszłe roboty humanoidalne będą nie tylko wyglądać jak ludzie, ale także ludźmi. Przynajmniej dla nas tak to wygląda.

READ  Ludzie zamieszkujący te tereny starzeją się powoli!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *