Najpierw w CNN: tajne dokumenty znalezione w domu Pence’a w Indianie


Waszyngton
CNN

Prawnik byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a znalazł w zeszłym tygodniu kilkanaście dokumentów oznaczonych jako tajne w domu Pence’a w Indianie i przekazał te tajne akta FBI, jak poinformowało CNN wiele źródeł zaznajomionych ze sprawą.

FBI i Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości zaczęły przeglądać dokumenty i dowiedzieć się, w jaki sposób trafiły do ​​domu Pence’a w stanie Indiana.

Tajne dokumenty zostały odkryte w nowym domu Pence’a w Carmel w stanie Indiana po ujawnieniu materiałów niejawnych przez jednego z prawników Pence’a. Znaleziono w prywatnym biurze i domu prezydenta Joe Bidena, podają źródła. Odkrycie następuje po tym, jak Pence wielokrotnie powtarzał, że nie ma żadnych tajnych dokumentów.

Nie jest jeszcze jasne, czego dotyczą dokumenty ani jaka jest ich wrażliwość lub klauzula tajności.

Zespół Pence’a ogłosił we wtorek odkrycia przywódcom Kongresu i powiązanym grupom.

Pence poprosił swojego adwokata o przeszukanie jego domu z najwyższą ostrożnością w kontaktach z materiałami niejawnymi. Adwokat, Matt Morgan, przejrzał cztery pudła przechowywane w domu Pence’a w zeszłym tygodniu i znalazł niewielką liczbę dokumentów z tajnymi oznaczeniami, podają źródła.

Prawnik Pence’a natychmiast zaalarmował Archiwa Narodowe, podają źródła. Z kolei archiwum poinformowało Departament Sprawiedliwości.

Prawnik Pence’a powiedział CNN, że tego wieczoru FBI zażądało dokumentów z tajnymi tożsamościami i że Pence się zgodził. Adwokat powiedział, że agenci z biura terenowego FBI w Indianapolis zabrali dokumenty z domu Pence’a.

W poniedziałek zespół prawny Pence’a zabrał pudła do Waszyngtonu i przekazał pozostałe materiały Archiwom w celu przeglądu zgodnie z ustawą o aktach prezydenckich.

A List Greg Jacobs, przedstawiciel Pence’a ds. archiwów, napisał do National Archives, do którego dotarło CNN, że „niewielka liczba dokumentów z tajnymi danymi identyfikacyjnymi” została nieumyślnie zapakowana w pudła i przetransportowana do domu wiceprezydenta.

„Wiceprezydent Pence nie był świadomy obecności poufnych lub tajnych dokumentów w jego prywatnej rezydencji” – napisał Jacobs. „Wiceprezydent Pence rozumie znaczenie ochrony wrażliwych i niejawnych informacji i jest gotowy i chętny do pełnej współpracy z Archiwami Narodowymi i wszelkimi odpowiednimi dochodzeniami”.

READ  Korea Północna zgłasza pierwszą erupcję COVID, nakazuje blokadę w „poważnej sytuacji awaryjnej”

Według źródeł tajne materiały były przechowywane w pudłach, które najpierw trafiły do ​​​​tymczasowego domu Pence’a w Wirginii, zanim zostały przeniesione do Indiany. Pudła nie znajdowały się w bezpiecznym miejscu, ale były zaklejone taśmą i nie były otwierane od czasu ich spakowania, powiedział prawnik Benza. Jak podają źródła, po odnalezieniu poufnych dokumentów były one przechowywane w sejfie znajdującym się w domu.

Pence’s Washington, DC, grupa adwokacka Biuro zostało również przeszukane, powiedział prawnik Pence’a, i nie znaleziono żadnych materiałów niejawnych ani innych dokumentów objętych ustawą o aktach prezydenckich.

Wiadomość o Pence pojawia się, gdy specjalny doradca prowadzi dochodzenie w sprawie postępowania Bidena i duetu z tajnymi dokumentami byłego prezydenta Donalda Trumpa. Rewelacje pojawiają się wśród spekulacji, że Pence przygotowuje się do ubiegania się o nominację Republikanów na prezydenta w 2024 roku.

Odkąd FBI przeszukało dom Trumpa na Florydzie w sierpniu z nakazem przeszukania materiałów niejawnych, Pence powiedział, że po odejściu ze stanowiska nie posiadał żadnych materiałów niejawnych. — Nie, według mojej wiedzy — powiedział powiedział Associated Press w sierpniu.

W listopadzie był Pence — zapytał ABC News Czy wziął jakieś tajne dokumenty z Białego Domu do swojego domu w Indianie.

– Nie – odparł Pence.

„Cóż, nie ma powodu, aby trzymać tajne dokumenty, zwłaszcza jeśli znajdują się w niezabezpieczonym obszarze” – kontynuował Pence. „Ale powiem ci, że uważam, że musi być wiele lepszych sposobów rozwiązania tego problemu niż wykonanie nakazu rewizji w prywatnej rezydencji byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych”.

Podczas gdy biuro wiceprezydenta Pence’a zwykle wykonywało rygorystyczną pracę, sortując i przewracając wszelkie materiały niejawne i jawne zgodnie z ustawą o aktach prezydenckich, kiedy opuszczał urząd, wydaje się, że te niejawne dokumenty nieumyślnie wślizgnęły się w ten proces. Źródła poinformowały ClNN, że przedmioty zostały zapakowane oddzielnie od rezydencji wiceprezydenta wraz z osobistymi dokumentami Pence’a.

READ  Mężczyzna z Teksasu wraca do zdrowia po Covid po 453 dniach w szpitalu, wraca do domu na wakacje

Rezydencja wiceprezydenta w Obserwatorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie ma bezpieczny obiekt, w którym przetwarzane są materiały niejawne wraz z innymi zabezpieczeniami, a wiceprezydent często ma do wglądu dokumenty niejawne.

Niektóre pudła w domu Pence’a w Indianie zostały spakowane z rezydencji wiceprezydenta, a niektóre pochodziły z Białego Domu w ostatnich dniach administracji Trumpa, w tym przedmioty z ostatniej chwili. Dokumenty tak zrobiły.

Tajne dokumenty znaleziono w rezydencji Pence’a, po raz trzeci w najnowszej historii, kiedy niewłaściwie sklasyfikował materiały po opuszczeniu urzędu prezydenta lub wiceprezydenta. Zarówno Biden, jak i Trump są obecnie badani przez oddzielnych doradców specjalnych w związku z postępowaniem z materiałami niejawnymi.

Źródła zaznajomione z tym procesem podają, że odkrycie przez Pence’a tajnych dokumentów po kontrowersjach Trumpa i Bidena sugeruje, że oficjalne akta Białego Domu są tajnymi materiałami, które powinny zostać przekazane Archiwom Narodowym i bardziej formalną kwestią z Ustawą o aktach prezydenckich. Decyzja administracyjna.

W piątek FBI przeszukało dom Bidena w Wilmington w poszukiwaniu dodatkowych tajnych materiałów, bezprecedensowe przeszukanie domu siedzącego prezydenta i znalazło sześć dodatkowych przedmiotów z tajnymi oznaczeniami. Poszukiwania są następstwem odkrycia tajnych dokumentów w prywatnym biurze Bidena w listopadzie oraz odkrycia niejawnych materiałów przez prawników Bidena w Wilmington.

Prawnicy Bidena twierdzą, że w pełni współpracują z Departamentem Sprawiedliwości w staraniach o wycofanie się ze śledztwa w sprawie Trumpa.

FBI uzyskało w sierpniu nakaz przeszukania kurortu Mar-a-Lago należącego do Trumpa. Śledczy federalni podjęli tę akcję, ponieważ wierzyli, że Trump nie przekazał wszystkich tajnych materiałów pomimo wezwania do sądu, a akta w Mar-a-Lago były przenoszone.

W zeszłym tygodniu Pence powiedział Larry’emu Kudlowowi w wywiadzie dla Fox Business, że otrzymał codzienną odprawę prezydenta w rezydencji wiceprezydenta.

„Wstanę wcześnie. Pójdę w bezpieczne miejsce, gdzie mój doradca wojskowy trzyma te tajne przedmioty. Wyciągnę je i przejrzę” – powiedział Pence. Weszli do tego, co powszechnie nazywa się spalonym ciastem. Doradca wojskowy zbiera i niszczy te tajne materiały — to samo dotyczy materiałów, które dostaję w Białym Domu.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: Aktualizacje na żywo – The New York Times

Przywódcy Kongresu w obu partiach byli zszokowani nowymi rewelacjami, że Pence prowadził tajne akta w swoim domu.

„Nie rozumiem tego” – powiedział przewodniczący senatu sądownictwa Dick Durbin.

„Najważniejsze jest to, że nie wiem, jak to się stało, i musimy dotrzeć do sedna” – powiedział senator. — powiedziała Lindsay Graham. „Ani przez chwilę nie wierzę, że Mike Pence celowo próbuje zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Ale tutaj mamy problem.

Przewodniczący House Oversight James Comer, republikanin z Kentucky, który badał tajne dokumenty Bidena, powiedział w oświadczeniu, że Pence powiedział mu o tajnych dokumentach znalezionych w jego domu.

„Zgodził się w pełni współpracować z nadzorem Kongresu i jeśli mamy jakieś pytania w tej sprawie” – powiedział Comer, dodając, że otwartość Pence’a była „wyraźnym kontrastem” z odpowiedzią administracji Bidena na Kongres w sprawie dokumentów niejawnych. Raport Gomera nie wspomniał o tajnych dokumentach Trumpa.

Jednak były prezydent stanął we wtorek w obronie Pence’a. „Mike Pence jest niewinnym człowiekiem. Nigdy świadomie nie zrobił nic nieuczciwego w swoim życiu. Zostaw go w spokoju!!!” – napisał Trump na swoim koncie w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.