Matka i roczny syn zginęli w ataku niedźwiedzia polarnego na Alasce

ANCHORAGE, Alaska (AP) – Niedźwiedź polarny ścigał kilku mieszkańców wokół małej wioski wielorybniczej na Alasce, zanim inny członek społeczności zastrzelił niedźwiedzia, zabijając matkę i jej rocznego syna w niezwykle rzadkim ataku, powiedziały władze. powiedział.

Pierwsze śmiertelne okaleczenie na Alasce od ponad 30 lat miało miejsce we wtorek obok głównego wejścia do szkoły w Walii, która znajduje się na zachodnim krańcu kontynentu północnoamerykańskiego – około 80 kilometrów dalej. ) z Rosji – Koegzystencja z niedźwiedziami polarnymi nie jest niczym nowym.

Dyrektor szkoły w Cieśninie Beringa, Susan Netsa, powiedziała Anchorage Daily News ze swojego biura w Unalakleet.

„Niedźwiedź próbował dostać się do nich” – powiedział Netsa, ale dyrektor Dan Hendrickson „zapukał do drzwi”, aby go powstrzymać.

„To przerażające. Nigdy nie jesteś przygotowany” — powiedział Netsa, który w środę nie odesłał wiadomości do The Associated Press.

Władze szkolne zasunęły okiennice ze szkoły i zamknęły budynek. W końcu powiedziano im, że potrzebują kogoś, kto „zaopiekuje się niedźwiedziem”.

Summer Miomik z St. Michael i jej syn Clyde Ongdowasruk zginęli w ataku, Alaska State Troopers powiedział w oświadczeniu.

Rodzice Myomicka odmówili wywiadów z The Associated Press, kiedy dotarli do ich domu w środę.

„To bardzo smutne w tej chwili dla St. Michael i Walii” – powiedziała Virginia Washington, administrator miasta St. Michael, która powiedziała, że ​​Mayomik dzieli swój czas między dwie społeczności.

„Jest bardzo słodką damą. Jest bardzo odpowiedzialna” – powiedział Washington.

Podobnie jak wiele odległych wiosek na Alasce, społeczność Inupiaq licząca około 150 osób w Walii organizuje patrole od grudnia do maja, kiedy niedźwiedzie spodziewane są w mieście, powiedział Jeff York, starszy dyrektor ochrony w Polar Bear International. Ostatnie spotkanie niedźwiedzia polarnego na Alasce miało miejsce w 1990 roku.

READ  Około 1000 lotów w USA zostało odwołanych z powodu zimowej pogody

Zła pogoda i brak oświetlenia pasa startowego na żwirowym pasie startowym w Walii uniemożliwiły żołnierzom i funkcjonariuszom ochrony przyrody udanie się tam we wtorek w celu zbadania ataku, ale zrobili to w środę. Podczas dochodzenia Miomik i Ongdowasruk szli między szkołą a kliniką, kiedy zaatakował ich niedźwiedź, zgodnie z raportem policjanta stanowego.

Ciała matki i syna zostały przewiezione do Zakładu Państwowego Lekarza Sądowego w celu przeprowadzenia sekcji zwłok – dodali żołnierze.

Poproszony o opisanie nastroju w Wells w środę, dyrektor szkoły Hendrickson nazwał to „szokującym”. Odwołano zajęcia i powołano doradców.

Powiedział, że nie ma jeszcze ogłoszenia o pomnikach dla dwóch zmarłych. „Nadal jesteśmy na wczesnym etapie” – powiedział Hendrickson, który rozmawiał z AP wcześniej tego dnia, ale nie rozwinął tematu niedźwiedzia polarnego próbującego włamać się do szkoły.

Nie jest jasne, czy atak jest związany ze zmianami klimatycznymi, ale jest zgodny z oczekiwaniami, ponieważ Arktyka nadal się ociepla, zmieniając ekosystem w sposób, który nie jest jeszcze w pełni zrozumiały, powiedział York.

Jednak ten konkretny niedźwiedź należał do populacji, która radziła sobie bardzo dobrze, powiedział Andrew Derocher, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Alberty i ekspert od niedźwiedzi polarnych.

W 2019 roku naukowcy z Alaski z US Geological Survey odkryli, że zmiany w siedliskach lodu morskiego zbiegły się ze zwiększonym użytkowaniem gruntów przez niedźwiedzie polarne i zwiększonymi możliwościami spotkań z niedźwiedziami polarnymi.

Walia leży około 161 kilometrów na północny zachód od Nome. Społeczność jest dostępna drogą powietrzną i łodziami, w tym łodziami dostarczającymi artykuły gospodarstwa domowego. Zimowe szlaki zapewniają dostęp do innych społeczności i opłacalnych terenów łowieckich na skuterach śnieżnych. Quady są używane do polowań i wypraw wędkarskich poza zimą.

Według US Fish and Wildlife Service niedźwiedzie polarne są największymi gatunkami niedźwiedzi. Samce ważą do 1700 funtów (771 kilogramów), ale zwykle wahają się od 600 do 1200 funtów (272–544 kilogramów) i mają 10 stóp (3 metry) długości. Kobiety ważą od 400 do 700 funtów (181-318 kilogramów). Niedźwiedzie polarne zwykle jedzą foki, ale polują też na morsy i bieługi.

READ  Wiadomości Trumpa dzisiaj: Aides ujawniają możliwą datę ogłoszenia kampanii prezydenckiej w 2024 r.

Niedźwiedzie polarne są wymienione jako gatunek zagrożony zgodnie z ustawą o zagrożonych gatunkach z 2008 roku. Są również chronione na mocy ustawy o ochronie ssaków morskich. Oba prawa zabraniają krzywdzenia zwierząt bez zezwolenia, chyba że jest to konieczne dla bezpieczeństwa ludzi.

York powiedział, że niedźwiedzie polarne są na szczycie łańcucha pokarmowego i postrzegają ludzi jako źródło pożywienia. Śmiertelne spotkanie niedźwiedzia polarnego zwykle dotyczy młodych niedźwiedzi, zwykle samców, które są zawsze głodne lub starszych niedźwiedzi, które są ranne lub chore i mają trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości kalorii.

„Oba te gatunki niedźwiedzi są bardziej skłonne do podejmowania ryzyka, jak widzieliśmy tutaj w Walii” – powiedział Yorke.

W przeciwieństwie do niedźwiedzi brunatnych lub czarnych, niedźwiedzie polarne nie zapadają w sen zimowy. Do jaskini lodowej wchodzą tylko ciężarne samice i to tylko w celach rozrodczych.

Wszystkie inne niedźwiedzie polarne przebywają na zewnątrz, zwykle na lodzie morskim, gdzie ich zdobycz jest dostępna przez cały rok.

Alaska Nunnery Co-Management Council, utworzona w celu reprezentowania „zbiorowego głosu rdzennych mieszkańców Alaski we współzarządzaniu niedźwiedziami polarnymi”, mówi na swojej stronie internetowej, że niedźwiedzie polarne wdzierające się do wiosek lub w ich pobliżu stanowią ciągły problem ochrony społeczności na terytorium niedźwiedzi polarnych.

Joseph Jessup McDermott, dyrektor wykonawczy Alaska Nanut Co-Management Council, która reprezentuje plemiona, które zarabiały na życie polowaniem na niedźwiedzie polarne, powiedział, że patrol niedźwiedzi w Walii „nie był w tej chwili aktywny”, ponieważ „stracił finansowanie”. McDermott powiedział, że organizacja współpracuje z World Wildlife Fund i innymi partnerami, aby przywrócić program patroli.

Niedźwiedź pochodził z populacji Morza Czukockiego, która rozwija się w obliczu zmian klimatu, powiedział Derocher. Oznacza to, że atak może być wynikiem zwabienia niedźwiedzia przez atraktanty, takie jak jedzenie lub śmieci.

READ  Apelacja Jussie Smollett: w więzieniu Cook County rozpoczyna się 150 dni kary; aktor krzyknął „Nie mam zamiaru samobójstwa” po ogłoszeniu wyroku

Derocher powiedział, że niedźwiedzie polarne w południowym Morzu Beauforta na wschód od populacji Morza Czukockiego są w złym stanie.

Jednak chociaż na Morzu Czukockim i północnym Morzu Beringa występuje lód, jakość tego lodu nie jest dobrze znana. Co ważniejsze, York powiedział, że nie wiedzą, co dzieje się pod lodem – ani dostępności fok i innych ofiar dla niedźwiedzi polarnych.

___

Whittle donosi z Portland w stanie Maine. Powiązani pisarze prasowi Becky Borer na Alasce i Eugene Johnson w Seattle przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Ten artykuł został zaktualizowany, aby poprawić twierdzenie Yorku, że niedźwiedzie spodziewane są w Walii od grudnia do maja, a nie od lipca do listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.