Inflacja w strefie euro spadła w marcu, ale ścieżka EBC pozostaje niejasna

  • Główną przyczyną spadku o 1,6 punktu procentowego był spadek kosztów energii.
  • Dane te nie dostarczają wystarczająco mocnych dowodów na to, że Europejski Bank Centralny może rozważyć wstrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w lipcu.
  • EBC podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych w marcu, obniżając główną stopę referencyjną do 3%. Nie wskazywało to jednak na możliwe decyzje w sprawie stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Stragan w Madrycie, Hiszpania. Analitycy analizują najnowsze dane o inflacji poza strefą euro.

Wiadomości prasowe z Europy | Europa Prasa | Dobre zdjęcia

Inflacja w strefie euro znacznie spadła w marcu, ponieważ ceny energii nadal spadały, a podstawowe wydatki osiągnęły rekordowy poziom.

Według wstępnych danych Eurostatu opublikowanych w piątek, inflacja bazowa dla 20-osobowego bloku wyniosła w marcu 6,9%. Dla porównania w LutyInflacja zasadnicza wyniosła 8,5%.

Główną przyczyną tego spadku o 1,6 punktu procentowego był spadek kosztów energii.

Jednak inne części koszyka inflacyjnego pozostają uparcie wysokie. Ceny żywności w dużym stopniu przyczyniły się do ogólnej miary inflacji w marcu.

Inflacja bazowa – z wyłączeniem zmiennych cen energii, żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych – nieznacznie wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem. Osiągnął rekordowy poziom 5,7 proc. W marcu było to 5,6% w lutym.

Dane nie dostarczają wystarczająco mocnych dowodów na to, że Europejski Bank Centralny może rozważyć wstrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w lipcu.

„Decydenci w EBC nie będą zbytnio wczytywać się w spadek inflacji w marcu i będą bardziej zaniepokojeni tym, że kluczowa stopa procentowa osiągnie nowy rekord” – powiedział Jack Allen-Reynolds, zastępca głównego ekonomisty strefy euro w Capital Economics. W notatce w piątek.

Powiedział, że EBC będzie nadal podnosił stopy procentowe, nawet gdy podstawowe dane osłabną.

Członek EBC Isabel Schnabel trafiła na pierwsze strony gazet w czwartek zapalenie Zaczęło się uspokajać, ale inflacja bazowa okazuje się lepka.

READ  Akcje kończą się gwałtownym spadkiem, rentowności obligacji rosną po danych o inflacji

Chociaż ubiegłoroczne podwyżki cen energii szybko rozprzestrzeniły się w całej gospodarce, ich rozproszenie zajmuje dużo czasu i nie jest nawet jasne, czy będzie to całkowicie symetryczne, czyli wszystko spadnie. Wydarzenie w czwartek, według Reutera.

EBC podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych w marcu, obniżając główną stopę referencyjną do 3%. Nie wskazywało to jednak na możliwe decyzje w sprawie stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Niedawne zawirowania bankowe zrodziły pytania o to, czy banki centralne nie są zbyt agresywne w przesuwaniu stóp procentowych, aby walczyć z inflacją. Główny ekonomista EBC, Philip Lane, powiedział, że jeśli niestabilność w banku ma się zmniejszyć, konieczne będą dalsze podwyżki stóp procentowych, aby przeciwdziałać wyższej inflacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *