Hiszpańscy naukowcy odkrywają sekrety długowieczności i bystrości umysłów ludzi w bardzo podeszłym wieku

Naukowcy z Centrum Alzheimera Fundacji Królowej Zofii w Madrycie w Hiszpanii zidentyfikowali kilka innych cech charakterystycznych dla tego, jak starzejący się superstarsi zachowują swoją inteligencję i pamięć dzięki bystrym umysłom.

Naukowcy, którzy przeprowadzili długie i kompleksowe badanie, zauważyli, że osoby w wieku 80 lat i starsze są rzadką rasą seniorów, konkurującą z osobami młodszymi niż 20 lub 30 lat.

W tym nowym badaniu 64 starszych i 55 normalnie zdrowych osób starszych, obie grupy ze średnią wieku 82 lat, naukowcy odkryli różnice w skanach mózgu, testach ruchowych, klinicznych ocenach psychiatrycznych, kwestionariuszach dotyczących stylu życia i próbkach krwi.

Powiedzieli, że ich odkrycia pokazują, że może to mieć coś wspólnego z aktywnymi umysłami i ciałami osób starszych w innych krajach.

Podczas sześciu corocznych wizyt naukowcy monitorowali czynniki związane ze stylem życia uczestników badania, skanowali ich mózgi, pobierali próbki krwi i poddawali ich testom mobilności. Zgodnie z wcześniejszymi badaniami, skany MRI wykazały, że mózgi superstarszych kurczyły się wolniej niż mózgi ich rówieśników w ciągu 5-letniego okresu badań w obszarach związanych z pamięcią i ruchem.

W swoim raporcie z badań naukowcy stwierdzili: „Starsze osoby dorosłe są na ogół bardziej aktywne w średnim wieku, są bardziej zadowolone ze snu w późniejszym życiu, wykazują lepsze zdrowie psychiczne i większą niezależność w życiu codziennym. „Prawdopodobnie dzieje się tak dzięki ich zdolności poruszania się, utrzymywania równowagi i zapamiętywania rzeczy”.

„Chociaż superstarsi zgłaszają podobny poziom aktywności jak typowi starsi dorośli, możliwe jest, że wykonują wymagające fizycznie czynności, takie jak ogrodnictwo lub wchodzenie po schodach” – stwierdzili naukowcy. Lepsze zdrowie mózgu może być przede wszystkim powodem, dla którego starsi ludzie poruszają się szybciej”.

Badanie nie wykazało różnic w biomarkerach demencji we krwi; Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że superstarsi zachowali funkcje pamięci pomimo podobnego poziomu białka związanego z chorobą Alzheimera w ich mózgach.

READ  Noc europejskich naukowców: nauka od natury do stołu

W oparciu o 89 czynników demograficznych, związanych ze stylem życia i czynnikami medycznymi, genetyka może odgrywać pewną rolę, ponieważ model uczenia maszynowego zastosowany w tym badaniu był w stanie poprawnie rozróżnić superstarszych od ich rówieśników tylko w 66 procentach przypadków.

Dodatkowe badania z udziałem większej liczby osób starszych mogą ujawnić sposoby pomocy osobom starszym w dobrym starzeniu się i utrzymaniu funkcji pamięci w czasie, ale mogą pokrywać się z czynnikami związanymi z zapobieganiem demencji, takimi jak aktywność fizyczna i niskie ciśnienie krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *