Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła w czerwcu wyniki Światowego Indeksu Cen Żywności, który śledzi miesięczne zmiany międzynarodowych cen żywności.
Tym samym wskaźnik w czerwcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostał na niezmienionym poziomie 120,6 pkt.
Światowe ceny żywności spadły o 2,1 proc. rok do roku, ale były o 24,8 proc. niższe od najwyższego poziomu z marca 2022 r.
Stabilność indeksu w czerwcu wynikała z faktu, że spadek cen zbóż spożywczych został zrównoważony wyższymi cenami olejów roślinnych, cukru i przetworów mlecznych.
Indeks cen zbóż w czerwcu spadł o 3 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem, odzwierciedlając dobre oczekiwania dotyczące zbiorów w głównych krajach eksportujących.
Wzrósł popyt, wzrósł indeks
Indeks cen olejów roślinnych został wzmocniony przez rosnący światowy popyt na olej palmowy oraz silny popyt na oleje sojowy i słonecznikowy w USA. Według nich wskaźnik cen olejów roślinnych wzrósł w czerwcu o 3,1 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Indeks cen cukru wzrósł o 1,9 procent w związku z obawami dotyczącymi wpływu niekorzystnych warunków pogodowych na produkcję w Brazylii i Indiach.
W tym samym okresie Indeks cen mleka FAO wzrósł o 1,2% ze względu na wysoką sprzedaż detaliczną, sezonowo niskie dostawy mleka w Europie Zachodniej i niższe zapasy w regionie Oceanii. Z drugiej strony z powodu tych efektów ceny masła osiągnęły najwyższy poziom od 24 miesięcy.
Indeks cen mięsa w czerwcu pozostał bez zmian w wyniku nieznacznych wzrostów międzynarodowych cen wieprzowiny, wołowiny i baraniny, zrównoważonych niewielkimi spadkami cen drobiu.
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.