Druga tura Senatu stanu Georgia: sędzia zezwala na wcześniejsze głosowanie w sobotę po Święcie DziękczynieniaCNN

Sędzia orzekł w piątek, że zezwala na wcześniejsze głosowanie w Gruzji 26 listopada Drugie wybory do Senatu USA.

W pisemnym orzeczeniu sędzia Sądu Najwyższego Hrabstwa Fulton, Thomas Cox, „po rozważeniu poruszających dokumentów, argumentów adwokata i odniesień do autorytetu prawnego” stwierdził, że prawo stanu Georgia nie zabrania przeprowadzania sondaży w sobotę po Święcie Dziękczynienia. .

Demokraci z Senatu zmierzą się z Republikaninem Herschelem Walkerem w drugiej turze 6 grudnia. Decyzja została podjęta na korzyść Raphaela Warnocka. Kampania Warnocka doprowadziła do pozwu Demokratów, kwestionującego stanową dyrektywę o zablokowaniu głosowania tego dnia.

Stanowi urzędnicy wyborczy argumentowali na przesłuchaniu w piątek, że wcześniejsze głosowanie w sobotę po Święcie Dziękczynienia nie było dozwolone, ponieważ naruszyło prawo stanowe, które zabrania głosowania w sobotę, jeśli poprzedzający czwartek lub piątek jest świętem państwowym.

„Trybunał stwierdza, że ​​niegłosowanie w sobotę wyrządziłoby nieodwracalną szkodę Powodom, ich członkom i wyborcom oraz ich preferowanemu kandydatowi w drugiej turze” – napisał Cox na zakończenie swojej decyzji.

Z decyzją sędziego nie zgodził się sekretarz stanu Georgia Brad Raffensburger, republikanin.

„Nie zgadzamy się z postanowieniem sądu i czekamy na natychmiastowe odwołanie” – napisano w oświadczeniu jego biura.

Wcześniej w piątek Cox przyznał, że „czas jest najważniejszy”. Podczas 90-minutowej rozprawy sędzia odpowiedział na pytania z obu stron, ale niewiele dał do zrozumienia, w jaki sposób opiera się na sprawie.

Pozew został złożony na początku tego tygodnia Kampania WarnockaGruzińska Partia Demokratyczna i demokratyczne ramię kampanii Senatu dołączyły po tym, jak biuro Raffensbergera wydało wytyczne zakazujące wcześniejszego głosowania w sobotę po Święcie Dziękczynienia.

Stanowi urzędnicy wyborczy wskazywali na sekcję kodeksu wyborczego, która zabrania wcześniejszego głosowania w sobotę, kiedy poprzedzający czwartek lub piątek jest świętem państwowym. Demokraci argumentowali, że zasada ta nie ma zastosowania do wyborów w drugiej turze. Zwrócili uwagę na komentarze urzędników państwowych na początku tego miesiąca, że ​​hrabstwa mogą zaprzestać wcześniejszego głosowania w tę sobotę i jak zostało to zaoferowane w sobotę po Bożym Narodzeniu w 2020 roku.

„To odwrócenie w ostatniej chwili nie jest niezgodne z prawem, ale narusza podstawowe prawo w naszej demokracji” – powiedział prawnik Partii Demokratycznej Uzoma Nkwonda na rozprawie w piątek.

Charlene McGowan, asystentka prokuratora generalnego Gruzji, poparła interpretację prawa przez urzędników państwowych, mówiąc, że prawo zmieniło się od 2020 roku. Powiedział, że był to „niefortunny obrót wydarzeń”. Na tę sobotę zarządzono wczesne głosowanie, ale zadaniem sądu nie było decydowanie o najlepszej polityce, a decyzję tę pozostawiono legislaturze.

Pytania Coxa obejmowały pytania o to, jaką wagę prawną powinien nadać opiniom urzędników państwowych. Zwrócił uwagę, że przedterminowe głosowanie może odbyć się 26 listopada w dzielnicach. I zapytał, czy politykę państwa można postrzegać jako „rozsądną” interpretację prawa. Prawnik Partii Demokratycznej argumentował, że tak nie jest, podczas gdy prawnik Gruzji powiedział, że jest to uczciwa i „jasna” interpretacja prawa.

„Nikomu nie odmawia się tutaj prawa do głosowania” – powiedział McGowan.

Ustawa uchwalona w 2016 roku zakazała wcześniejszego głosowania w soboty następujące po czwartkowym lub piątkowym dniu ustawowo wolnym od pracy. 2021Stanowe zgromadzenie ustawodawcze pod przewodnictwem Republikanów znacznie skróciło okres drugiej tury, która zakończy się 6 grudnia tego roku.

Oprócz Święta Dziękczynienia w czwartek Gruzja obchodzi również święto państwowe w piątek.

Ten nagłówek i artykuł zostały zaktualizowane w piątek o dodatkowe aktualizacje.

READ  Biden spotkał się z polskim przywódcą w celu omówienia wojny na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *