Dow Jones spadł o 300 punktów w ostatniej sesji 2022 roku, a akcje spadały do ​​końca roku.

Akcje spadły w piątek, gdy inwestorzy dokonali ostatniej transakcji w najgorszym roku na rynku od 2008 roku.

Średnia przemysłowa Dow Jones spadła o 308 punktów, czyli o 0,9%. S&P 500 spadł o 1%, podczas gdy Nasdaq Composite spadł o 1,1%.

Piątek to ostatni dzień handlu w tym bolesnym roku dla akcji. Wszystkie trzy główne średnie zbliżają się do najgorszego roku od 2008 r., przerywając trzyletnią passę zwycięstw. Spadek o 9,4% w 2022 r., S&P i techniczny Nasdaq spadły odpowiednio o 20% i prawie 34%.

Gęsta inflacja i agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną szkodziły wzrostowi i akcjom spółek technologicznych oraz wpływały na nastroje inwestorów przez cały rok. Obawy geopolityczne i niestabilne dane gospodarcze również utrzymywały rynki w napięciu.

„Mieliśmy wszystko, od problemów Covid w Chinach po inwazję na Ukrainę. Wszystkie były bardzo poważne. Ale dla inwestorów to właśnie robi bank centralny” – powiedział Art Cashin, dyrektor ds. operacji w UBS. „Giełda.”

Ponieważ rok kalendarzowy zbliża się ku końcowi, niektórzy inwestorzy uważają, że ból jest daleko i spodziewają się, że bessy będą trwały do ​​momentu nadejścia recesji lub zmiany Fed. Niektórzy przewidują również, że akcje osiągną nowe minima, zanim odbiją w drugiej połowie 2023 r.

„Chciałbym wam powiedzieć, że będzie jak w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz” i za minutę lub dwie wszystko będzie w cudownych kolorach. Myślę, że w zależności od Fed, w pierwszym kwartale może być płasko. Mogłoby być trochę dłużej” – powiedział Cashin.

Pomimo rocznych strat, Dow i S&P 500 są na dobrej drodze do przerwania serii spadków od trzech kwartałów. Jednak zaawansowany technologicznie Nasdaq jest na dobrej drodze do czwartego z rzędu ujemnego kwartału po raz pierwszy od 2001 roku. Jednak wszystkie trzy średnie w grudniu są ujemne.

READ  Panel ONZ ostrzega, że ​​powstrzymanie zmian klimatycznych jest możliwe, ale czasu jest mało

Akcje usług komunikacyjnych w S&P 500 spadły o ponad 40% w ciągu roku, a dobra konsumpcyjne spadły o 37,4%, podczas gdy energia, jedyny pozytywny sektor w indeksie dużych spółek, wzrosła o prawie 58%.

— Gabriel Cortez wniósł wkład w raportowanie

Korekta: wykres w tej historii został zaktualizowany, aby odzwierciedlić prawidłowy spadek indeksu Dow Jones Industrial Average od początku roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.