Credit Suisse pod presją połączenia z UBS spotyka się, aby rozważyć opcje

18 marca (Reuters) – Credit Suisse Group AG (CSGNS S).

Dyrektor finansowy Credit Suisse Dixit Joshi i jego zespół spotkają się w weekend, aby ocenić strategiczną sytuację banku, poinformowały osoby zaznajomione ze sprawą w piątek.

167-letni bank był jednym z największych nazwisk złapanych w zawirowania rynkowe wywołane w zeszłym tygodniu przez upadek amerykańskich pożyczkodawców Silicon Valley Bank i Signature Bank, zmuszając szwajcarski bank do pozyskania 54 miliardów dolarów z finansowania banku centralnego.

Szwajcarskie organy regulacyjne zachęcają UBS i Credit Suisse do fuzji, ale żaden bank nie chce tego zrobić, podało źródło. Organy regulacyjne nie mają uprawnień do wymuszenia fuzji, osoba powiedziała.

Financial Times poinformował, że zarządy UBS i Credit Suisse mają się spotkać osobno w dalszej części tygodnia.

Akcje Credit Suisse wzrosły o 9% w obrocie posprzedażowym po raporcie FT. Credit Suisse i UBS odmówiły komentarza.

W ramach ostatnich oznak narastających problemów co najmniej cztery duże banki, w tym Societe Generale SA (SOGN.PA) i Deutsche Bank AG (DBKGn.DE), nałożyły ograniczenia na obrót Credit Suisse lub jego papierami wartościowymi, w które zaangażowanych jest pięć osób. Osoba, która ma bezpośrednią wiedzę w tej sprawie, powiedziała Reuterowi.

„Szwajcarski bank centralny jest niezbędnym krokiem do stłumienia płomieni, ale może nie wystarczyć do przywrócenia zaufania do Credit Suisse, dlatego mówi się o dodatkowych krokach” – powiedział Frederique Carrier, szef strategii inwestycyjnej w RBC Wealth Management.

Wysiłki mające na celu wzmocnienie Credit Suisse pojawiają się, gdy decydenci, w tym Europejski Bank Centralny i prezydent USA Joe Biden, starają się uspokoić inwestorów i deponentów, że globalny system bankowy jest bezpieczny. Utrzymują się jednak obawy związane z szerszymi problemami w sektorze.

Credit Suisse i First Republic Bank

Już w tym tygodniu główne amerykańskie banki dały mniejszemu pożyczkodawcy Pierwszej Republice (FRC.N) koło ratunkowe w wysokości 30 miliardów dolarów, podczas gdy amerykańskie banki zażądały w ostatnich dniach od Rezerwy Federalnej łącznie 153 miliardów dolarów w postaci awaryjnej płynności.

READ  UE podzieliła się w sprawie zakazu wizowego dla rosyjskich turystów

Było to spowodowane „napięciami finansowymi i płynnościowymi banków, osłabiającymi zaufanie deponentów”, powiedziała agencja ratingowa Moody’s, która obniżyła w tym tygodniu swoją perspektywę dla amerykańskiego systemu bankowego do negatywnej.

W Waszyngtonie skupiono się na większym nadzorze, aby zapewnić, że banki – i ich kierownictwo – zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Biden wezwał Kongres do nadania organom regulacyjnym większej władzy w sektorze bankowym, w tym do nakładania wyższych grzywien, wycofywania funduszy i blokowania urzędników przed upadającymi bankami.

Niektórzy demokratyczni prawodawcy zwrócili się do organów regulacyjnych i Departamentu Sprawiedliwości o zbadanie roli Goldman Sachs (GS.N) w upadku SVB, poinformowało biuro kongresmena Adama Schiffa.

Problemy rynkowe utrzymują się

Akcje banków na całym świecie ucierpiały od czasu upadku banku w Dolinie Krzemowej, co rodzi pytania o inne słabości systemu finansowego.

Akcje banków regionalnych w USA gwałtownie spadły w piątek, a indeks S&P Banks Index (.SPXBK) spadł o 4,6%, co spowodowało jego spadek w ciągu ostatnich dwóch tygodni do 21,5%, co jest najgorszą dwutygodniową stratą w kalendarzu od czasu, gdy pandemia COVID-19 wstrząsnęła rynkami w marcu 2020.

First Republic Bank spadł w piątek o 32,8%, zwiększając straty w ciągu ostatnich 10 sesji do ponad 80%. Moody’s obniżył rating kredytowy banku po zamknięciu rynku.

Podczas gdy wsparcie ze strony niektórych największych nazwisk w amerykańskiej bankowości zapobiegło upadkowi Republic od tego tygodnia, inwestorzy byli oszołomieni rewelacjami na temat jej pozycji gotówkowej i tego, ile awaryjnej płynności potrzebuje.

Grupa finansowa SVB złożyła wniosek o nadzorowaną przez sąd reorganizację upadłości zaledwie kilka dni po przejęciu jednostki bankowej w Dolinie Krzemowej przez organy regulacyjne.

Regulatorzy poprosili banki zainteresowane kupnem SVB i Signature Bank o składanie ofert do piątku, podały osoby zaznajomione ze sprawą.

Organy regulacyjne rozważają zachowanie własności obligacji należących do Signature i SVB, umożliwiając mniejszym bankom udział w przetargach na upadłych pożyczkodawców, podało źródło zaznajomione z tą sprawą.

READ  Największe na świecie wolnostojące cylindryczne akwarium eksploduje w Berlinie

Raport biur Reutera; Napisane przez Lincolna Feast; Redakcja: William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *