Ciepłe dane o inflacji w USA ożywiają globalną sprzedaż

  • Dane o CPI w USA napędzają zakłady na wyższe podwyżki stóp
  • Światowy indeks giełdowy MSCI ACWI jest najniższy od lipca 2020 r.
  • Wall Street i globalne akcje zbliżają się do siódmego dnia spadków
  • Dolar znów rośnie, jen spada w nowym 1998
  • Raport obciąża rząd, ponieważ rynki brytyjskie rozważają zniesienie niektórych obniżek podatków

LONDYN, 13 października (Reuters) – Globalny indeks giełdowy MSCI osiągnął najniższy poziom w lipcu 2020 r., a koszty kredytu na rynkach dolarowych i obligacji wzrosły w czwartek, ponieważ inflacja w USA potwierdziła kolejną dużą podwyżkę stóp procentowych banku centralnego w przyszłym miesiącu.

Handlowcy natychmiast przerzucili się na tryb sprzedaży, ponieważ raport Departamentu Pracy USA o indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI) wykazał CPI w rocznym tempie 8,2%, a bazowy CPI na poziomie 6,6%. Czytaj więcej

Kontrakty terminowe na Wall Street spadły o ponad 2%, gdy rynek się otworzył i opuścił S&P 500. (.SPX)Akcje europejskie (.STOXX) i główny światowy indeks MSCI (.MIWD00000PUS) Wszyscy widzą siódmy dzień na czerwono.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rynki światowe przeżyły trudne kilka tygodni, ale dane o CPI w USA ucichły do ​​sedna obaw, że główne gospodarki muszą zostać mocno zepchnięte w recesję, aby zrównać inflację.

Pozornie niepowstrzymany dolar spowodował powrót euro, jena i franka szwajcarskiego do bessy, chociaż funt szterling był nadal wyższy po raporcie, w którym omawiał likwidację kolejnych obniżek podatków wprowadzonych w zeszłym miesiącu.

Ekonomiści twierdzą, że obecnie oczekuje się, że bank centralny podniesie stopy, obecnie na poziomie 3,125%, o co najmniej 75 punktów bazowych w przyszłym miesiącu iw przyszłym roku. Rynki sugerują teraz, że inwestorzy oczekują, że stopy w USA wyniosą w marcu około 4,85%, w porównaniu z 4,65% w maju, które zostały wycenione tuż przed danymi.

READ  Osuwisko we Włoszech: jedna osoba nie żyje, a 10 zaginęło na wyspie Ischia

„Po dzisiejszym raporcie o inflacji nie ma na rynku nikogo, kto wierzyłby, że bank centralny może podnieść stopy procentowe o mniej niż 75 punktów bazowych na listopadowym posiedzeniu” – powiedziała Seema Shah, główny strateg globalny w Principal Asset Management.

„Jeśli podobna odwrotna niespodzianka powtórzy się w przyszłym miesiącu, stopy procentowe mogą stanąć przed piątą z rzędu podwyżką o 0,75% w grudniu, co przesadzi prognozę szczytowych stóp procentowych Fed przed końcem roku.”

Na rynkach obligacji ponownie wzrosły koszty kredytu.

Benchmiczna 10-letnia rentowność w USA ponownie przekroczyła 4% do 3,89%. Stopy dwuletnie osiągnęły 4,5%, podczas gdy niemieckie 10-letnie obligacje wzrosły do ​​2,304% z 2,229% przed danymi z USA.

Wcześniejsze dane europejskie potwierdziły zsynchronizowaną inflację w Niemczech na poziomie 10,9% r/r we wrześniu i blisko 10% w Szwecji.

Opublikowany w środę protokół z ostatniego posiedzenia politycznego banku centralnego powiedział, że kilku urzędników podkreśliło, że „koszt robienia zbyt mało, aby obniżyć inflację, przeważy koszt zbyt dużego”.

Wielu decydentów podkreślało jednak, że ważne jest „mierzenie” tempa dalszych podwyżek stóp, aby zmniejszyć ryzyko „znaczących negatywnych skutków” dla gospodarki.

Rentowności obligacji skarbowych były niższe w Europie. Większość ekwiwalentnych europejskich plonów również spadła.

Rynki mają 90% szans na kolejną podwyżkę stóp Fed o 75 punktów bazowych w listopadzie i 10% prawdopodobieństwo podwyżki o pół punktu.

KARMIONY

związany z

W Azji powszechna słabość giełdy spowodowała, że ​​japoński Nikkei (.N225) Spadek o 0,6% i Kospi . Korei Południowej (.KS11) Ta wiadomość sprawiła, że ​​tajwański producent chipów TSMC spadł o 1,8% z dnia na dzień (2330.TW) Sektor technologiczny w szerszym regionie odnotował spadek popytu i obniżył budżet inwestycyjny o co najmniej 10%. Czytaj więcej

Hong Cheng z Hongkongu (.HSI) Niebieskie żetony w Chinach kontynentalnych spadły o 1,9% (.CSI300) Indeks akcji MSCI w regionie Azji i Pacyfiku stracił 0,3%, aby odejść (.MIAP00000PUS) Minimum 2,5 roku.

READ  Boulder, Kolorado, Area Wildfires: Setki utraconych domów i dziesiątki tysięcy ewakuowanych z Superior i Louisville

„Rynki finansowe miały znacznie trudniejszy epizod i ryzyko jakiegoś krachu jest wyższe, niż pamiętam”, powiedział Tom Nash, menedżer portfela instrumentów o stałym dochodzie w UBS Asset Management w Sydney.

Heroiczny

Indeks dolara, który mierzy dolara wobec sześciu głównych rywali, wzrósł o ponad 0,5% do 113,65 po danych o CPI.

Waluta amerykańska osiągnęła świeże 24-letnie maksimum na poziomie 147,2 jena i zepchnęła euro do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Funt szterling wzrósł o prawie 1,5% do 1,1263 USD po doniesieniach o możliwych zmianach w zakresie obniżek podatków.

Wzorcowy zysk z 10-letnich obligacji skarbowych, który wzrósł w zeszłym miesiącu po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii przedstawił plany obniżek podatków, przesunął się do 4,25% ze świeżego od 14 lat najwyższego poziomu 4,632% w obrocie po CPI.

Bank Anglii nalegał, aby jego awaryjne wsparcie rynku obligacji wygasło, jak po raz pierwszy ogłoszono w piątek, przeciwstawiając się doniesieniom mediów, że w razie potrzeby będzie nadal pomagał.

Gubernator BoE Andrew Bailey zaskoczył rynki we wtorek, mówiąc, że brytyjskie fundusze emerytalne i inni inwestorzy mocno ucierpieli z powodu załamania cen obligacji do tego terminu, aby rozwiązać swoje problemy.

„Powiedziałbym, że heroiczne jest stwierdzenie, że ryzyko jakiegoś problemu systemowego zostało wyeliminowane, ponieważ są to duże posunięcia” – powiedział Paul O’Connor z Janusa Hendersona. „Rynki nadal czują się bardzo dysfunkcyjne”.

Tymczasem rynki ropy naftowej odzyskały równowagę po środowym spadku o 2% w związku z obawami o popyt.

Cena ropy Brent wzrosła o 23 centy, czyli 0,25%, do 92,69 USD za baryłkę, podczas gdy ropa US West Texas Intermediate wzrosła o 21 centów, czyli 0,2%, do 87,44 USD za baryłkę.

W zeszłym tygodniu grupa producencka, w skład której wchodzi Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznicy, w tym Rosja, podniosła ceny, kiedy zgodzili się zmniejszyć podaż o 2 miliony baryłek dziennie (bpd).

READ  Naukowcy odkryli nowe centrum w centrum Ziemi
Zawirowania na brytyjskim rynku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Kevina Bucklanda w Tokyo Editing autorstwa Kirsten Donovan i Alexandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *