RIYADH, 9 grudnia (Reuters) – Chiny będą kupować ropę i gaz w juanach, prezydent Xi Jinping powiedział w piątek przywódcom krajów Zatoki Perskiej, co wspiera dążenia Pekinu do ustabilizowania swojej waluty na arenie międzynarodowej i osłabienia wpływu dolara amerykańskiego na światowy handel . .
Książę koronny Mohammed bin Salman był gospodarzem dwóch „przełomowych” szczytów arabskich w Arabii Saudyjskiej z chińskim przywódcą, demonstrując regionalną sprawność potężnego księcia w partnerstwie wykraczającym poza bliskie historyczne więzi z Zachodem.
W czasie, gdy stosunki Rijadu z Waszyngtonem zostały wystawione na próbę w zakresie praw człowieka, polityki energetycznej i Rosji, czołowy eksporter ropy Arabia Saudyjska i gigant gospodarczy Chiny wysłały mocne sygnały o „nieingerencji” podczas wizyty Xi.
Jakiekolwiek posunięcie Arabii Saudyjskiej, by porzucić dolara w handlu ropą naftową, byłoby sejsmicznym posunięciem politycznym, jak wcześniej groził Rijad w obliczu możliwego ustawodawstwa USA, które naraziłoby członków OPEC na pozwy antymonopolowe.
Rosnące wpływy Chin w Zatoce Perskiej zdenerwowały Stany Zjednoczone. O pogłębieniu więzi gospodarczych rozmawiano podczas wizyty Xi, podczas której powitano go z pompą i ceremonią, aw piątek spotkał się z państwami Zatoki Perskiej i wziął udział w szeroko zakrojonym szczycie z przywódcami Ligi Arabskiej obejmującym Zatokę Perską, Lewant i Afrykę.
Na początku rozmów w piątek książę Mohammed ogłosił „historyczną nową fazę w stosunkach z Chinami”, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do spotkań USA-Arabia Saudyjska pięć miesięcy temu, kiedy prezydent Joe Biden uczestniczył w małym szczycie arabskim w Rijadzie.
Zapytany o stosunki swojego kraju z Waszyngtonem w świetle serdeczności okazywanej Xi, minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan Al Saud powiedział, że Arabia Saudyjska będzie nadal współpracować ze wszystkimi swoimi partnerami. „Nie postrzegamy tego jako gry o sumie zerowej” – powiedział.
„Nie wierzymy w polaryzację ani wybór między stronami” – powiedział książę na konferencji prasowej po rozmowach.
Chociaż Arabia Saudyjska i Chiny podpisały kilka umów o partnerstwie strategicznym i gospodarczym, a chińskie firmy weszły do sektorów technologii i infrastruktury, powiązania będą nadal napędzane głównie przez interesy energetyczne, twierdzą analitycy.
„Kwestie energetyczne będą na pierwszym planie w stosunkach” – powiedział Reuterowi Robert Mogilnicki, starszy naukowiec rezydent w Arabskim Instytucie Państw Zatoki Perskiej w Waszyngtonie.
„Rządy Chin i Arabii Saudyjskiej chcą wspierać swoich krajowych czempionów i inne podmioty z sektora prywatnego w postępach w zakresie umów handlowych i inwestycyjnych. Zacieśni się również współpraca po stronie technologicznej, co wzbudzi znane obawy w Waszyngtonie”.
Arabia Saudyjska w tym tygodniu zgodziła się na memorandum o porozumieniu z Huawei w sprawie przetwarzania w chmurze i tworzenia zaawansowanych technologicznie kampusów w saudyjskich miastach. Chiński gigant technologiczny brał udział w budowie sieci 5G w krajach Zatoki Perskiej, pomimo obaw USA co do potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa wynikającego z korzystania z jego technologii.
Naturalni partnerzy
Przeciwstawiając się presji USA na Arabię Saudyjską i jej sojuszników z Zatoki Perskiej, aby ograniczyli umowy z Chinami i zerwali z innym producentem ropy z OPEC+, Rosją w związku z agresją na Ukrainę, próbują kierować spolaryzowanym porządkiem światowym, mając na uwadze krajowe interesy gospodarcze i bezpieczeństwa.
Rijad jest głównym dostawcą ropy naftowej do Chin, a oba kraje potwierdziły we wspólnym oświadczeniu znaczenie stabilności rynku światowego i współpracy energetycznej, jednocześnie dążąc do zwiększenia handlu niezwiązanymi z ropą naftową i poprawy współpracy w zakresie pokojowej energii jądrowej.
Xi powiedział, że Pekin będzie nadal importował duże ilości ropy z krajów Zatoki Perskiej i zwiększy import skroplonego gazu ziemnego, dodając, że ich kraje są naturalnymi partnerami i że będą dalej współpracować w rozwoju wydobycia ropy i gazu.
Chiny „w pełni wykorzystają Shanghai Petroleum and National Gas Exchange jako platformę do rozliczania juanów w handlu ropą i gazem” – powiedział.
Pekin naciska na to, aby jego waluta juana była używana w handlu zamiast dolara amerykańskiego.
Źródło saudyjskie, które wypowiadało się przed wizytą Xi, powiedział Reuterowi, że decyzja o sprzedaży niewielkiej ilości ropy Chinom w juanach miałaby sens, gdyby opłacała bezpośrednio chiński import, ale „nie jest to jeszcze właściwy moment”.
Większość aktywów i rezerw Arabii Saudyjskiej jest w dolarach, w tym ponad 120 miliardów dolarów w amerykańskich obligacjach skarbowych w posiadaniu Rijadu, a rial saudyjski jest powiązany z dolarem, podobnie jak inne waluty Zatoki Perskiej.
Wcześniej chiński przywódca powiedział, że jego wizyta zwiastuje nową erę w stosunkach, wyrażając nadzieję, że arabskie szczyty staną się „przełomowymi wydarzeniami w historii stosunków chińsko-arabskich”.
Dodatkowe raporty Eduardo Baptista w Pekinie, Riham Algousa, Ahmed Kadar i Lina Najm w Dubaju, scenariusz Kaida Cantes i Dominic Evans Redagowanie przez Marka Heinricha, Williama McLeana i Marka Pottera.
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Namiętny badacz kawy. Niezależny muzyczny ninja. Nieuleczalny maniak alkoholu”.