Menu


Z inicjatywy prezydenta Rafała Bruskiego i Bydgoskiej Rady Seniorów powstał projekt „Bydgoska Karta Seniora 60+”. Umożliwi on starszym mieszkańcom uzyskanie zniżek w wielu instytucjach.

Program „Bydgoskiej Karty Seniora 60+” skierowany jest do osób, które ukończyły 60 rok życia i mieszkają w Bydgoszczy. Będzie on realizowany w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreacji oraz innych, które znajdą się w ofercie Partnerów Programu.

-Bydgoszcz staje się miastem coraz bardziej przyjaznym osobom starszym. Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, ale też w inne usługi dedykowane seniorom. Zależy nam na tym, żeby zaktywizować starszych mieszkańców miasta, zachęcić ich do wychodzenia z domu i ułatwić dostęp do oferty rekreacyjnej i kulturalnej. A przy okazji stworzyć możliwość korzystania na preferencyjnych warunkach z punktów usługowych czy handlowych, które włączą się do programu – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Chęć udziału w programie zadeklarowało już kilka instytucji kulturalnych m. in. Teatr Polski w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Miejskie Centrum Kultury, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku czy Galeria bwa. Zniżki zaoferował także Myślęcinek (tańsze bilety do Zoo, Parku Rozrywki czy Zaginionego świata). Seniorzy będą mogli korzystać ze wszystkich przyszkolnych basenów z 50 % zniżką. Z kolei MOPS zadeklarował darmowe poradnictwo dla posiadaczy Kart.

Program „Bydgoska Karta Seniora 60+” to już kolejny program, który ma na celu wsparcie określonej grupy społecznej. W 2013 roku przyjęliśmy program „Bydgoska Rodzina 3+”. To program działań na rzecz dużych rodzin – korzystają z niego te rodziny, które mają na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia (lub do 25 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje). W ramach programu „Bydgoska Rodzina 3+” wprowadzono Bydgoską Kartę Rodzinną. Nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Bydgoszczy. Od 2013 roku wydaliśmy w sumie 22 tys. 577 kart. A do programu włączyło się w sumie 124 partnerów.

Żeby otrzymać „Bydgoską Kartę Seniora 60+” trzeba będzie wypełnić wniosek i okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i wiek osoby. Karta wydawana będzie bezterminowo i jest bezpłatna. Wykaz miejsc, w których będzie można złożyć wniosek i otrzymać „Bydgoską Kartę Seniora 60+” będzie dostępny na portalu internetowym miasta www.bydgoszcz.pl, a także w siedzibie Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu Urzędu Miasta.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu „Bydgoska Karta Seniora 60+” zostanie włączony do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Miasta Bydgoszczy.