Biały Dom mówi, że Rosja przygotowała grunt pod aneksję części Ukrainy

Miejscowy mieszkaniec wygląda przez wybite okno w mieszkaniu w budynku mieszkalnym zniszczonym przez rosyjskie uderzenie wojskowe podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie, 19 lipca 2022 r. REUTERS/Gleb Garanich

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 19 lipca (Reuters) – Rosja kładzie podwaliny pod aneksję terytorium Ukrainy i instalowanie nielegalnych pełnomocników na obszarach pod jej kontrolą, starając się zapewnić pełną kontrolę nad swoimi zdobyczami na wschodzie, powiedział Biały Dom. wtorek

Ujawniając to, co powiedział, było amerykańskim wywiadem, rzecznik Głównej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział na konferencji prasowej Białego Domu, że Rosjanie przygotowują się do zainstalowania pełnomocników, ustanowienia rubla jako domyślnej waluty i zmuszenia obywateli do ubiegania się o obywatelstwo.

„Dzisiaj mamy informacje, w tym odtajnione dane wywiadowcze, którymi możemy się z wami podzielić o tym, jak Rosja kładzie podwaliny pod aneksję ukraińskiego terytorium, które kontroluje, bezpośrednio naruszając suwerenność Ukrainy” – powiedział Kirby.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Kirby powiedział, że ta sama taktyka została zastosowana, gdy Rosja ogłosiła aneksję Krymu po przejęciu kontroli od Ukrainy w 2014 roku. Społeczność międzynarodowa uważa aneksję Krymu za nielegalną.

„Chcemy to wyjaśnić Amerykanom” – powiedział Kirby. „Nikt nie daje się zwieść. (Prezydent Rosji Władimir Putin) odkurza podręcznik od 2014 roku”.

Rosja wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę 24 lutego w ramach, jak to nazywa, „specjalnej operacji wojskowej”, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Powiedział, że Rosja próbuje teraz przejąć kontrolę nad wieżami nadawczymi.

W tym samym czasie Kirby powiedział, że USA ogłoszą nowy pakiet broni dla Ukrainy w ciągu najbliższych kilku dni, ponieważ angażuje się ona w ciężkie walki z Rosją na wschodniej Ukrainie.

READ  Jameson Dylan jest prawie tak doskonały jak Yangs Sweep

Powiedział, że jest to szesnasta płatność zatwierdzona przez Kongres i przyznana z upoważnienia prezydenta.

Pakiet zawiera amerykańskie mobilne wyrzutnie rakietowe o nazwie HIMARS oraz pociski i pociski artyleryjskie do kilku systemów rakietowych.

Ambasada Rosji w USA odrzuciła komentarze Waszyngtonu jako „zasadniczo fałszywe”.

„Do tej pory na Ukrainę, DRL i ŁRL wysłano ponad 45 tys. ton towarów humanitarnych. Jak to wszystko ma się do koncepcji aneksji?” Facebook powiedział w poście o wspieranych przez Rosję republikach Doniecka i Ługańska.

Stany Zjednoczone przekazały 8 miliardów dolarów pomocy obronnej od początku wojny, w tym 2,2 miliarda w zeszłym miesiącu.

Waszyngton nałoży ograniczenia na urzędników reprezentujących się jako pełnomocnicy, powiedział Kirby. Przewidywał, że ci pełnomocnicy spróbują przeprowadzić „złe referendum”, aby zalegalizować rosyjską kontrolę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Nandity Bose i Steve’a Hollanda; Dodatkowe reportaże autorstwa Mike’a Stone’a i Akriti Sharmy; Edytowanie przez Alistaira Bella i Clarence’a Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *