Bezpośrednio w świat! Największa eksplozja we wszechświecie wywołała przerażający raport naukowców

W październiku zeszłego roku w Ziemię uderzyła eksplozja zwana najjaśniejszą w historii/łodzią. Eksplozja została zarejestrowana przez teleskopy na całym świecie, a naukowcy próbowali ją wyjaśnić.

Łódź jest jednym z najbardziej gwałtownych i wysokoenergetycznych rozbłysków gamma w całym wszechświecie. W ciągu zaledwie kilku sekund eksplozje te wytwarzają tyle energii, ile Słońce przez całe swoje życie.

Choć oficjalnie nazwany GRB 221009A, uważa się, że ten rozbłysk gamma, powszechnie znany jako ŁÓDŹ, miał miejsce, gdy masywna gwiazda zapadła się w czarną dziurę. Jednak naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego ten rozbłysk świecił tak jasno we wszechświecie.

Teraz naukowcy sądzą, że mogą zrozumieć, dlaczego rozbłyski gamma są tak intensywne. Eksplozja była skierowana bezpośrednio na Ziemię, zabierając ze sobą dużą ilość materii gwiezdnej.

Stwierdzono to w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Science Advances. Chociaż naukowcy wcześniej twierdzili, że jasność eksplozji wynikała z jej kąta, część tajemnicy pozostała: nie można było zaobserwować granicy dżetu.

„Powolne zanikanie promieniowania nie jest już wąską cechą strumienia gazu. Wiedząc o tym, podejrzewaliśmy inną przyczynę intensywności wybuchu, a nasze modele matematyczne to potwierdziły” – mówi Hendrik van Erden z University of Bath.

Nasze badanie wyraźnie ujawnia wyjątkową naturę GRB, ponieważ obserwacje stopniowo ujawniają wąski dżet osadzony w przepływie gazu na dużą skalę, gdzie zwykle obserwuje się pojedynczy dżet.

Odkrycie innych dżetów w rozbłysku niż tak potężne zdarzenia nie tylko wyjaśnia to niezwykłe zachowanie, ale także pokazuje, że rozbłyski gamma nie zawsze zachowują się zgodnie z oczekiwaniami.

„GRB 221009A stanowi ogromny krok naprzód w naszym rozumieniu rozbłysków gamma i pokazuje, że niezwykle intensywne rozbłyski nie są zgodne ze standardową fizyką akceptowaną w przypadku zwykłych rozbłysków gamma” – powiedział doktorant Brendan O’Connor. student na George Washington University.

READ  Bardzo „wyjątkowa” agencja informacyjna Ihlas na targach naukowych

Zmuszając nas do ponownego przemyślenia naszych standardowych teorii dotyczących tego, jak towarzyszące im wypływy występują, gdy masywne gwiazdy zapadają się, GRB 221009A może być odpowiednikiem Kamienia z Rosetty dla długich rozbłysków gamma.

Praca została opisana w nowym artykule „A Structured Jet Explains Extreme GRB 221009”, opublikowanym w czasopiśmie Science Advances.

Niezależny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *