Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken rozmawia z dziennikarzami w biurze Departamentu Stanu w Waszyngtonie we wtorek. (Zdjęcie: Sal Loeb/Pool/AFP/Getty Images)

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że tak zwane referenda w Rosji na okupowanych terytoriach Ukrainy były „daremną próbą ukrycia próby zagarnięcia ziemi”.

„Stany Zjednoczone nie uznają i nigdy nie uznają zasadności ani konsekwencji tego fałszywego referendum lub rzekomej aneksji terytorium Ukrainy przez Rosję” – powtórzył.

„Pokaz, wystawiony przez pełnomocników Rosji, jest nielegalny i narusza prawo międzynarodowe” – powiedział Blinken w oświadczeniu. „To jest sprzeczne z zasadami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

„Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o obronę jej terytorium przed rosyjską agresją” – dodał Blinken.

„Z całego serca popieramy jedność, suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej” – powiedział.

We wtorek Blinken wyjaśnił, że Ukraina może użyć broni dostarczonej przez USA, aby odzyskać swoje terytorium, w tym obszary, które mają zostać zaanektowane przez Rosję w piątek.

„Oświadczam też wyraźnie, że Ukraina ma pełne prawo do obrony na całym swoim terytorium, w tym zwrotu terytorium nielegalnie zajętego przez Rosję” – powiedział w odpowiedzi na pytanie CNN. Kylie Atwood na konferencji prasowej we wtorek.

„Ponieważ nie ma zmian na terytorium anektowanym przez Rosjan jako rzecz oczywista dla nas lub dla Ukraińców, Ukraińcy będą nadal robić to, co muszą, aby odzyskać ziemię, która została im odebrana… a my będzie nadal wspierać ich w tych wysiłkach” – powiedział Blinken na konferencji prasowej.

READ  AFC Championship Game: Cincinnati Bengal kontra Kansas City Chiefs – na żywo! | Sporty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *