Menu


Przyczepy reklamowe to nic nowego. Stosowano je blisko 100 lat temu.

Reklama na tramwaju w Bydgoszczy Reklama na tramwaju w Bydgoszczy
Kliknij, aby polubić Senioralna.TV na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Historia reklamy mobilnej

 

Reklama mobilna jest doskonałym kanałem informacyjnym dla przedsiębiorców z każdej branży, ponieważ w każdym momencie można zmienić jej położenie, a co za tym idzie także grono odbiorców. W zależności od wybranego pakietu można postawić obecnie na wynajem przyczepy reklamowej samochodowej bądź rowerowej. Jednak zanim dojdziemy do naszych czasów, warto wiedzieć co nieco o początkach reklamy mobilnej w Polsce. 

 

Reklama – komu była potrzebna?

Coraz lepiej rozwinięta gospodarka, to coraz groźniejsza konkurencja i walka o klienta. Już w czasach starożytnych sprzedawcy musieli między sobą konkurować i stosować pionierskie techniki marketingu. Przechodząc na grunt polski, można było zauważyć reklamy słowne na targowiskach w średniowieczu, a gdy tylko analfabetyzm spadał, można było dojrzeć reklamy pisane. Pierwszymi reklamami w mieście były szyldy nad sklepami i miejscami oferowania usług, takimi jak fryzjerzy, golibrody itp. Następnie pojawiały się także hasła reklamowe i dokładne informacje na temat firmy – na przykład pt.: „Najlepszy golibroda w mieście”.     

Do tej pory niektóre z nich możemy podziwiać w mekce handlu w Polsce, czyli na Kazimierzu w Krakowie, ale i w mniejszych miastach takich jak Toruń, a nawet Bydgoszcz. 

 

Reklama mobilna – czym jest i jakie są jej początki?

Choć wcześniej wspomniane reklamy były raczej stacjonarne, to coraz większa konkurencja wymusiła na „prywaciarzach” i nie tylko wyjście ze swoimi reklamami do ludzi. Zrodziła się reklama mobilna, czyli taka, którą w każdej chwili może przenieść w dowolne miejsce lub taka, której informacje można przekazać „w biegu”, czyli w transporcie. Jest to zazwyczaj odbywanie drogi przez samochód lub rower tylko i wyłącznie w celach informacyjnych. Reklama mobilna pojawiła się wraz z rozwinięciem się transportu – i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o rozpowszechnienie samochodów, ale także komunikacji miejskiej. Takim przykładem jest reklama tramwajowa krajowych wyrobów włókienniczych, zorganizowana przez Maciejewskiego – właściciela Domu Towarowego przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Pochodzi ona z okresu przedwojennego (1922-1939) i stała się niemałym wydarzeniem w mieście, a notka o niej znalazła się nawet w Ilustrowanym Kurierze Codziennym. Reklama mobilna w Bydgoszczy była minimalistyczna, a jej hasła brzmiały jak rozkaz: „Kupujcie wyroby krajowe” i „(…) propagandowa sprzedaż wyrobów włókienniczych” z podaną datą. 

 

Reklama mobilna we współczesności 

W XXI wieku możemy pozwolić sobie na bardziej wyrafinowane środki perswazji i pozyskiwania klienta, jednak za jedną z najbardziej bezpośrednich, skutecznych i nienachalnych uznaje się reklamę mobilną. Ułatwia nam to możliwość, jaką daje nam wynajem przyczep reklamowych samochodowych lub rowerowych. Dostępne są one w szeregach pakietów, przykładowo na stronie przyczepy-reklamowe.pl możemy wybrać wynajem przyczepy reklamowej z nagłośnieniem, by jeszcze bardziej przykuć uwagę przechodnie i mobilnych. Oferowany jest także wynajem przyczepy reklamowej z samochodem lub z kierowcą.