Menu
Bydgoscy seniorzy świętowali imieniny króla Kazimierza Wielkiego

Kliknij, aby polubić Senioralna.TV na Facebooku
Kliknij, aby polubić czytany artykuł na Facebooku

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy po raz piaty przygotowali heppening w przeddzień imienin patrona uczelni, króla Kazimierza Wielkiego.

Pod pomnikiem założyciela Bydgoszczy i patrona największej bydgoskiej uczelni spotkali się mieszkańcy Bydgoszczy, politycy, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, seniorzy z bydgoskich klubów seniora, DDP i UTW oraz młodzież szkolna. Na imieniny przyjechała również delegacja Królewskiego Miasta Kowala.

Spotkanie było okazją do pokazania jak wiele Król Kazimierz zrobił dla budowania potęgi kraju. W rolę króla Kazimierza Wielkiego wcielił się w tym roku wiceprzewodniczący Rady Miasta, Kazimierz Drozd. Królową tradycyjnie była przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.

- Na happening pod pomnikiem władcy, już po raz piąty, zaprosiliśmy mieszkańców Bydgoszczy w każdym wieku. Pomysł tej imprezy zrodził się dość spontanicznie. Chcieliśmy uczcić pamięć króla, który nadał prawa miejskie Bydgoszczy. Monarcha jest też patronem naszego uniwersytetu. W tym roku po raz pierwszy patronat nad tym wydarzeniem objęli Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy oraz prof. Jacek Woźny, rektor UKW. Cieszymy się bardzo, bo to podnosi prestiż tej imprezy - mówi Bożena Sałacińska, przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW.

„Najgłośniejszą” częścią imprezy były salwy honorowe na cześć solenizanta. Uroczystość rozpoczął wystrzał z historycznej armaty. Na wstępie sylwetkę króla przybliżył zebranym prof. Adam Sudoł. W części artystycznej wystąpił Zespół Tańców Dawnych „Kazimierki”, duma KUTW. Zespół zaprezentował tańce dawne. Na cześć patrona wiersz napisała i pięknie go wyrecytowała Helena Wyrzykowska, słuchaczka KUTW. Postać patrona Bydgoszczy z lekkim przymrużeniem oka przedstawili uczniowie IV LO im. Króla Kazimierza Wielkiego. Imprezę pod pomnikiem zakończyło składanie wiązanek kwiatów u stóp monumentu. W pubie "Kubryk" odbyła się zabawa w średniowiecznym stylu połączona z degustacją tortu o smaku królewskim.